Володимир Науменко
Ранні роки, освіта
Володимир Сергійович Науменко народився 4 червня 1970 року у місті Потсдам, Німеччина.
Батько був військовим та служив у західній групі військ армії СРСР, а мати працювала інженером-конструктором.
Вищу освіту Володимир Науменко здобув в Одеському політехнічному інституті – навчався на інженерно-економічному факультеті за спеціальністю "Автоматизовані системи керування підприємствами".
Кар'єра
Першою постійною та перспективною справою Володимира стало підприємство "ВВК Південь", яке займалося експортом брухту та металопродукції з України.
У 1995-1996 покупцем металопродукції "ВВК Південь" став Сергій Миколайович Гроза, який на той час розвивав свій бізнес з торгівлі металом на Кіпрі – таким чином Володимир Сергійович Науменко познайомився зі своїм майбутнім стратегічним партнером.
Протягом року після знайомства Володимир та Сергій реалізували ідею щодо налагодження експорту брухту та металу з України до країн Далекого Сходу. Досягши успіху, вони вирішили перейти до глобальної співпраці та розвивати бізнес разом.
Одним із напрямів став поступовий розвиток в аграрній сфері – у 2001 році партнери придбали ТОВ "ЗПК "Інзерноекспорт" та почали займатися експортом зернових.
Займаючись експортом металу, вони співпрацювали із стивідорною компанією "Бруклін-Київ". Цей досвід допоміг усвідомити стратегічну важливість придбання власного підприємства такої спрямованості.
У результаті 2003 року партнери купили ТОВ "Олімпекс купе Інтернешнл" – стивідорну компанію в морському порту Одеси.
На території підприємства знаходився термінал "Омега", який належав швейцарській компанії. Через термінал здійснювалося відвантаження добрив, проте на той час підприємство вже зжило себе.
У 2004 році Володимир Сергійович Науменко та Сергій Миколайович Гроза ухвалили остаточне рішення зосередитися на аграрному бізнесі та викупили термінал "Омега". Його потужності спочатку були призначені для зберігання та експорту добрив, тож партнери провели реконструкцію. Таким чином вони глобально увійшли до аграрного бізнесу та почали експортувати українське зерно у великих обсягах.
Паралельно Володимир Науменко та Сергій Гроза вирішили побудувати новий термінал на території ТОВ "Олімпекс купе Інтернешнл", оскільки наявні потужності були застарілими та неефективними. Для реалізації ідеї залучили австрійський Raiffeisen Bank, який профінансував старт роботи.
У 2008 році через глобальну економічну кризу Raiffeisen Bank втратив можливість виконувати зобов'язання – тоді партнери розпочали пошук нових інвесторів.
Так, у 2009 році вони заручилися підтримкою американської CHS Inc., щоб продовжити будівництво нового терміналу.
Після цього у 2010 році вже було введено в експлуатацію першу чергу будівництва, а до 2015 року – наступні дві.
Далі Володимир Науменко та Сергій Гроза реінвестували прибуток компанії, щоб добудувати четверту чергу зернового терміналу, збільшивши обсяги зерносховищ зі 120 до 190 тисяч тонн, а після – взяли 3 кредити в ЄБРР, які дозволили побудувати мережу внутрішніх елеваторів, а також завод для переробки зерно запустити його роботу.
Після цього через збільшення робочих обсягів терміналу GNT Group почала пошук нових інвесторів для збільшення обсягу робочого капіталу, що дозволило б повністю завантажити термінал.
На сьогодні зерновий термінал ТОВ "Олімпекс купе Інтернешнл" є найсучаснішим в Україні та входить до ТОП-10 за обсягом відвантаження.
GNT Group характеризує зерновий термінал ТОВ "Олімпекс купе Інтернешнл" як один із головних активів. Повний перелік підприємств холдингу невідомий.
Після початку повномасштабної війни Росії проти України термінал набув міжнародного значення та став стратегічно важливим для України підприємством через роботу в рамках "Зернового коридору": термінал здійснює навантаження зерна на торговельні судна для експорту.
У грудні 2022 року розпочався великий скандал навколо спроби кредиторів привласнити зерновий термінал ТОВ "Олімпекс купе Інтернешнл".
Скандал: суперечка з кредиторами та спроба захоплення ТОВ "Олімпекс купе Інтернешнл"
У 2019 році міжнародна компанія CHS Inc. змінила вектор глобального розвитку та вирішила залишити Україну. Компанія виставила на продаж свою частку у ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл". Як заявляли Володимир Сергійович Науменко та Сергій Миколайович Гроза, їм довелося шукати кошти для покупки, оскільки вони звикли вести бізнес із повним та беззаперечним виконанням усіх своїх зобов'язань перед усіма партнерами та контрагентами.
ЄБРР не могли вчасно видати новий кредит через реструктуризацію банку, тому партнери мали знайти інших кредиторів.
Зацікавленість у наданні кредиту виявили Argentem Creek Partners (реєстрація в офшорі на Кайманових островах) та Madison Pacific Trust ltd (реєстрація в офшорі у Гонконгу). ЄБРР виступив категорично проти їхнього залучення через погану репутацію.
У 2019 році через термінову потребу в грошах GNT Group все-таки взяли $75 мільйонів кредиту у Argentem Creek Partners, а Madison Pacific Trust Ltd виступили як кредитний агент. Кошти від кредиторів були безпосередньо переведені ЄБРР та CHS Inc. для погашення кредиту та викупу частки у ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл" відповідно.
Холдинг планував якнайшвидше погасити нові кредити, проте пандемія коронавірусу завадила планам щодо дострокового погашення.
У 2021 році, коли GNT Group шукали додаткове джерело інвестицій, Argentem Creek Partners представили їм компанію Innovatus Capital Partners, з якою холдинг у результаті уклав кілька договорів на загальну суму $20 млн. Угода була здійснена під заставу подвійного покриття зерном та корпоративними правами на умовах "Pari passu" з Argentem Creek Partners.
У 2022 році розпочалася повномасштабна війна і тоді здійснення навіть стандартних виплат стало неможливим через блокаду морських портів України та зупинення роботи зернового терміналу.
Навесні 2022 року GNT Group звернулася до кредиторів із проханням про реструктуризацію боргу через зупинення роботи зернового терміналу та всього бізнесу через активні бойові дії, проте Argentem Creek Partners проігнорували прохання. Як з'ясується пізніше, причиною мовчазної відмови був той факт, що кредитори вже розпочали підготовку до рейдерського захоплення активів.
У серпні 2022 року Україна домоглася запуску "Зернового коридору" та зернового терміналу ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл" було задіяно у завантаженні торгових суден українським зерном для експорту.
Тоді холдинг GNT Group продовжив виплати за кредитами та розпочав переговори з Argentem Creek Partners та Madison Pacific Trust ltd про реструктуризацію.
Переговори тривали до кінця грудня 2022 року, коли Madison Pacific Trust ltd раптово провела загальні збори ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл", незаконно звільнила гендиректора та перереєструвала портове підприємство з Одеси до Львова, де немає портів. Новими директорами було незаконно призначено адвокатів, які не мають відношення до роботи портових підприємств.
GNT Group назвали дії кредиторів спробою рейдерського захоплення активів. За інформацією холдингу, Argentem Creek Partners та Madison Pacific Trust ltd мали намір збанкрутити ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл" для зниження його вартості та подальшого продажу зацікавленим особам.
На початку лютого 2023 року Madison Pacific Trust ltd подала заяву про банкрутство ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл" до Господарського суду Львівської області. Справу розглядав суддя Цикало А.І., якого журналісти BIHUS.info підозрюють у незаконному збагаченні. Суддя задовольнив заявку, тим самим запустивши процедуру банкрутства зернового терміналу, що обслуговує "Зерновий коридор".
Арбітражним керуючим ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл" став адвокат Олексій Сокіл. Він відомий тим, що неодноразово банкрутив українські підприємства на користь олігархів. Найбільшою справою Сокола є банкрутство ПАТ "Дніпровський металургійний комбінат", яке мало ринкову вартість близько 150 мільярдів гривень ($6 мільярдів за курсом на момент продажу), проте було куплене всього за 9 мільярдів гривень.
GNT Group заявили, що банкрутство зупинить роботу терміналу ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл", тому дії кредиторів загалом загрожують роботі "Зернового коридору".
Холдинг успішно відстоює свою позицію в українських та міжнародних судах, щоб цього не допустити: протягом лютого 2023 року суди ухвалили низку рішень, які можуть перешкодити Argentem Creek Partners та Madison Pacific Trust ltd реалізувати їх план щодо рейдерського захоплення ТОВ "Олімпекс Купе Інтернейшнл" його подальшого перепродажу.
У світлі цих рішень очікується, що суперечка закінчиться грандіозним фіаско для кредиторів, а широке висвітлення конфлікту в українських та міжнародних ЗМІ призведе до того, що ці офшорні фонди стануть надзвичайно токсичними для будь-яких потенційних партнерів і не зможуть продовжувати роботу.
Родина
Володимир Сергійович Науменко одружений, має двох дітей.