Владислав Атрошенко
Місце народження, освіта
Народився 5 грудня 1968 року в Чернігові.
У 1994 році закінчив Харківський авіаційний інститут за спеціальністю "системи автоматичного управління літальними апаратами" й отримав кваліфікацію інженера-електромеханіка.
У 2005 році закінчив із відзнакою факультет вищих керівних кадрів Національної академії державного управління при президентові України й отримав диплом магістра державного управління.
Трудова та політична діяльність
Почав працювати з 1993 року — економістом у відділі валютних операцій Чернігівської філії акціонерного банку "ІНКО".
Вже у 1994 році Атрошенко став фінансовим директором ЗАТ "Селянській торговий дім "АГРО", а ще через рік — першим заступником генерального директора ЗАТ "Фалкон".
З 1997 року був головою правління ЗАТ "Агроенергопостач".
У 2002 році вперше пройшов до Верховної Ради — був обраний народним депутатом по мажоритарному округу № 207 Чернігівської області від "Блоку Віктора Ющенка "Наша Україна". Входив до комітету Верховної Ради України з питань бюджету.
4 лютого 2005 року був призначений головою Чернігівською облдержадміністрації, а 12 грудня того ж року звільнений.
У 2006 році балотувався до парламенту за виборчими списками блоку "Наша Україна", але не пройшов.
З березня 2007 року — радник голови правління ВАТ "Кредобанк", а з лютого 2009 року — голова Наглядової ради ВАТ "Хліб Києва".
У 2010 році Атрошенка обрали депутатом Чернігівської обласної ради за списками партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна".
У 2012 році пройшов до Верховної Ради VII скликання за 206 мажоритарним округом як самовисуванець. Тоді "Опора" повідомляла про "гречкосійство" кандидата. Так, від Владислав Атрошенка тричі роздавав продуктові набори жителям Чернігова та мешканцям села Радянська Слобода.
У Раді був членом фракції Партії регіонів. Голосував за так звані "диктаторські закони" 16 січня 2014 року, які суттєво обмежували права та свободи громадян. Пізніше написав заяву з проханням скасувати його голос. 19 лютого 2014 року заявив про свій вихід із фракції Партії регіонів у Раді цього скликання.
У 2014 році очолив Чернігівську територіальну організацію політичної партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".
У 2014 році пройшов до Ради VIII скликання від БПП (мажоритарний округ №206). Був заступником голови комітету з питань транспорту. За даними руху "Чесно", відвідав 75% засідань Ради цього скликання. Мав сімох помічників. За даними сайту Ради, подав десять депутатських запитів. Склав депутатські повноваження в 2016 році у зв'язку з обранням мером Чернігова.
Під час мерської гонки 2015 року політика піймали на підкупі виборців. Так, благодійний фонд Атрошенка "Поліський оберіг" роздавав місцевим жителям матеріальну допомогу в розмірі 300 гривень. Біля чотирьох офісів БФ збирались великі черги охочих. Проти політика відкрили два кримінальні провадження, але згодом закрили.
Став лауреатом премії "Людина року"-2017 в номінації "Міський голова року".
25 жовтня 2020 року був обраний міським головою Чернігова на другий термін (набрав 77,49% голосів виборців).
Послідовно виступає за вакцинацію від коронавірусу та жорсткий карантин. У жовтні 2021 року, ще до запровадження обов'язкової вакцинації чиновників від коронавірусу, першим в Україні зобов’язав невакцинованих проти COVID-19 підлеглих раз на три дні здавати ПЛР-тести.
Скандали
- 17 вересня 2004 року Атрошенко, керуючи автомобілем "Мерседес", скоїв у селі Красне Чернігівської області наїзд на місцевого 64-річного жителя. Чоловік помер на місці. Зіткнення сталося приблизно за 25 метрів до пішохідного переходу. Атрошенко заявив слідчим, що їхав зі швидкістю десь 70-80 км/год, хоча деякі свідки запевняли, що "летів під 200 км/год".
Генпрокуратура України внесла подання до Верховної Ради про зняття депутатської недоторканності з Атрошенка та його арешт. Але подання не набрало необхідної кількості голосів нардепів. Згодом слідство зняло звинувачення з народного депутата, бо, мовляв, житель Красного перебігав дорогу у невстановленому місці, а сама траса не була освітлена. Крім того, Атрошенко не втік із місця ДТП, а викликав швидку й міліцію.
- У 2005 році Атрошенка підозрювали у причетності до вбивства трьох бізнесменів.
Весною того року загинули одразу три засновники чернігівського ринку "Нива": двох розстріляли, а один помер за загадкових обставин. Деякі ЗМІ висунули версію, що замовником убивств міг бути Атрошенко, бо саме його структури нібито прибрали до рук той ринок. За цю справу навіть брався Комітет ВР із боротьби з організованою злочинністю, однак не знайшов доказів причетності Атрошенка.
- Напередодні виборів мера Чернігова в 2015 році одразу кілька видань написали про "рослідування журналіста-криміналіста Андрія Шевченка", який стверджував, що сумнозвісний золотий батон подарував Вікторові Януковичу саме Атрошенко, нібито для того, щоб купити собі право балотуватися від Чернігова і отримати гарантії проходження до Верховної Ради. Однак після виборів більшість сайтів видалили ці матеріали.
- 22 серпня 2016 року під час засідання міськради Чернігова меру доповіли про проблеми із закупівлею підручників для школярів. Він одразу ж звинуватив у цьому тодішню очільницю МОН Лілію Гриневич, причому в досить хамській манері.
На місці міністра освіти я би вже повісився! Або наклав на себе руки…
Народний депутат від "Народного фронту" Юрій Береза зажадав від мера Чернігова публічно перепросити перед жінкою.
Запропонувавши повіситися чи застрелитися жінці, ця істота чоловічого роду перестає для мене існувати. Хочу нагадати, що Атрошенко – "тушка" з досвідом. Перебігав із "Нашої України" у "Партію регіонів". Звідти у БПП. Журналісти стверджують, що саме цей Атрошенко дарував Януковичу сумнозвісний золотий батон. Людина з таким багажем політичного пристосуванства, без совісті та гідності, радить комусь повіситися?! Та ще й жінці!
- 5 вересня 2017 року назвав людей, які не мають хоча би трьох дітей, "хворими".
Так, розмірковуючи на своїй сторінці у Facebook про демографічну кризу в Україні і, зокрема, в Чернігові, мер написав: "Якщо брати патріотичну складову потрібно, щоб мінімум 3 дитини в сім’ї. Щоб дівчина і хлопець, вони виростали і знали, що якщо в них не буде 3 дітей, значить, вони якісь хворі або не такі, вони взагалі не українці!"
Варто зазначити, що в самого Атрошенка — двоє дітей.
- Нардеп Антон Поляков (нині покійний) свого часу звинувачував Атрошенка в тому, що він наживається на мешканцях свого міста. Так, політик заявив про існування комерційних прокладок між ТЕЦ та споживачами.
Чернігівці платять найвищий тариф на тепло та гарячу воду в Україні, а наш мер щороку збагачується на сотні мільйонів гривень
- У 2019 році позашляховик Mercedes-Benz G Brabus, який пов'язують із Владиславом Атрошенком, потрапив у ДТП. Сам мер підтвердив, що машина належить фірмі, співзасновником якої він є. Водій був тверезим. Спускаючись із гори, він не впорався з керуванням, виїхав на зустрічну смугу і врізався в огорожу.
- Того ж року оскандалився заявою про необхідність примирення з Росією.
Кожна війна має закінчуватися. А в мене складається таке враження, що вона комусь вигідна
- У 2019 році пранкер "Джокер" вирішив розіграти Атрошенка й написав йому від імені тодішнього глави Офісу президента Андрія Богдана. Пранкер хотів поговорити про нардепа Антона Полякова.
Пізніше Атрошенко заявив журналістам, що знав про пранк і просто підіграв.
Це був жарт. Я зразу зателефонував: а – в приймальню, б – в Службу безпеки. Перевірили цей телефон – він не належить нікому з адміністрації, тим паче Богдану
- У 2019 році Національне агентство з питань запобігання корупції за результатами повних перевірок декларацій Арошенка виявило ознаки декларування недостовірної інформації. Так, у декларації за 2016 рік він не вказав дві земельні ділянки та квартиру, які належать дружині, а також недостовірно вказав відомості про кошти, які політик позичив третім особам. Загальна сума встановлених недостовірних відомостей у декларації за 2016 рік становила понад 2,8 млн гривень.
- У грудні 2020 року розповідав депутатам міськради про свої здібності ефективного переговорника, російською мовою та з використанням кримінального жаргону.
- У листопаді 2021 року на сесії міськради Чернігова назвав курс України до НАТО "фігнею".
Сьогодні ми говоримо, що нам треба вступити в НАТО. Та фігня це все. Це абсолютно неефективно, як уже неодноразово демонструвалося, якийсь там, умовно кажучи, клуб. Кого він захистив останнім часом? На кого нападали чи Америка, чи Росія? Кого захистило НАТО? Нікого
- У листопаді того ж року міський голова Чернігова Владислав Атрошенко нахамив депутатці міськради від "ЄС" Марині Рейко на засіданні погоджувальної ради.
Рейко критикувала проект програми економічного і соціального розвитку Чернігова на 2022 рік та проєкт міського бюджету. Депутатка зауважила, що головна проблема Чернігова — це відсутність перспектив для молоді. "Краще виїхати звідси. Ви вже 6 рік як мер, що ви зробили для цього?" — звернулась вона до Атрошенка.
Під час обговорення проєкту міського бюджету на 2022 рік Рейко назвала мера "відірваним від реальності", особливо в умовах, коли йдуть три війни — з Росією, з коронавірусом та газова. На що Атрошенко сказав, що доводиться вести ще й четверту війну — з ідіотами.
Ви йшли на вибори з закликом драконити всіх, ви це виправдовуєте і цим пишаєтесь. Ну це не всім цікаво просто… Я згідно посади змушений вислуховувати все, що ви кажете. Всі нісенітниці, що ви кажете…Якщо у вас є недостатність спілкування десь у сім'ї, на роботі, це не означає, що я маю цілий день тут із вами спілкуватися
Родина
Одружений із Іриною Атрошенко. Жінка викладала в Чернігівському національному технологічному університеті. Нині займається бізнесом. У подружжя є дві доньки — Анастасія (1997 року народження) та Поліна (2005 р.н.)
Батько політика - Анатолій Федорович (1940 року народження), працював інженером.
Мати – Тамара Іванівна (1946 р.н.), працювала вчителькою математики, заслуженим учителем УРСР, була депутатом Верховної Ради УРСР 11-го скликання.
Тесть — Тимофій Тимофійович Бичков, має спільний бізнес із зятем Владиславом Атрошенком (ПАТ "Страхова компанія "Гарантія", ТОВ "ОСНОВА-ІНТЕРНЕТ").
Статки
Атрошенко є одним із найбагатших мерів України. У декларації за 2020 рік мер Чернігова вказав 34 об’єкти нерухомості, серед них квартири, житлові будинки та земельні ділянки в Чернігові та Чернігівській області, дві квартири в столиці та три паркомісця в Києві.
Політик задекларував п’ять дорогих чоловічих годинників, медіакомплекс та офісні меблі.
Також у документі вказано, що дружина Атрошенка з 2020 року володіє електромобілем Tesla того ж року випуску вартістю майже чотири мільйони гривень. У мера Чернігова свого авто немає.
Атрошенко володіє інвестиційними сертифікатами чотирьох компаній і ще двох — разом із дружиною.
У мера Чернігова є корпоративні права у тринадцяти компаніях, які він передав третім особам. Його дружина має корпоративні права у трьох компаніях.
Зарплата Атрошенка минулого року склала 649 327 гривень, зарплата його дружини — 97 714 гривень, а її дохід від підприємницької діяльності — понад 300 тисяч гривень. Мер Чернігова отримав солідні дивіденди (понад 2 млн гривень) від ТОВ "Добробут-Фінанс".
Також того року мер Чернігова отримав спадщину в розмірі 2 350 174 гривень.
Готівкою в політика понад півтора мільйони гривень та більш ніж півтора мільйони доларів. Чималі кошти подружжя тримає на різних рахунках у банках.
Соцмережі
Веде особисту сторінку у Facebook. Станом на грудень 2021 року в нього більш ніж 11 тисяч підписників і понад 4800 френдів. Дописи там розміщуються нерегулярно — приблизно двічі на місяць.
Також у політика є сторінка в Instagram. Там у нього понад 11 тисяч підписників і більш ніж 200 дописів.