Валерія Лутковська
Дитинство, освіта
Народилася 20 січня 1972 року в Києві у родині військового та вчительки російської мови й літератури.
Ім’я Валерія дівчинці дала мама на честь свого брата, який рано загинув.
Вона (мати Лутковської, — "ДС") пообіцяла своїй мамі — моїй бабусі, що свою дитину назве Валерієм. Народилася я – і ім'я переробили на жіночий варіант. До того ж мамі дуже подобалося, що "Валерія" в перекладі означає "бадьора, весела, задерикувата". Намагаюся відповідати цьому імені
Закінчила столичну середню школу № 149, а в 1993 році — філологічний факультет Київського університету (нині КНУ ім. Тараса Шевченка) за спеціальністю "російська філологія". Вільно володіє українською, російською, англійською та німецькою мовами. Має диплом Гете-Інституту (Goethe-Institut Ukraine).
На філфак я вступила, можна сказати, за мамою: вона була вчителем російської мови та літератури. Мені дуже хотілося бути такою самою, як вона: мудрою, терплячою, уважною до дітей
У 1999 році одержала диплом юриста, закінчивши Національну академію внутрішніх справ.
Трудова діяльність
З серпня 1994 по серпень 1995 року працювала вчителькою у своїй рідній школі.
Рік, який я після закінчення університету провела у школі, став, мабуть, найщасливішим у моєму житті. Я читала російську мову та літературу у тій же школі, що й мама. Більш того, ми обидві були класними керівниками у двох паралельних п'ятих класах. Плюс я ще викладала німецьку мову у першокласників. Але мама сказала: "Все, досить. По-моєму, вчителів у домі надто багато… Подумай, будь ласка, про якусь іншу професію". На той момент я зовсім не горіла бажанням займатися чимось іншим, але мама була для мене незаперечним авторитетом, тому я всерйоз замислилася над її пропозицією. І вирішила здобути… юридичну освіту. Адже моя бабуся по маминій лінії була свого часу дуже добрим і досить відомим у Києві адвокатом
Після одержання диплому юриста Лутковська влаштувалася в Мін’юст.
Випадково дізналася, що Міністерство юстиції потребує людини без юридичної освіти, але зі знанням німецької мови. Так я стала спеціалістом першої категорії. Крім роботи з німецькомовними документами, виконувала обов'язки кур'єра та оператора-машиніста
Із серпня 1995 по жовтень 1996 рр. — головний консультант, консультант І категорії управління міжнародно-правової співпраці Міністерства юстиції України.
З жовтня 1997 по вересень 2003 року — заступник начальника управління міжнародно-правової допомоги та співробітництва Департаменту міжнародно-правової діяльності, заступник директора департаменту міжнародного співробітництва та правової допомоги, перший заступник директора департаменту міжнародного права, заступник директора, директор Національного бюро у справах дотримання Конвенції про захист прав та основних свобод, уповноважений у справах дотримання Конвенції про захист прав та основних свобод людини Міністерства юстиції України.
З вересня 2003 по грудень 2005 року — заступник міністра юстиції України, уповноважений у справах дотримання Конвенції про захист прав та основних свобод людини Міністерства юстиції України.
У грудні 2005 року Лутковська стала заступником директора з питань судового захисту юридичної фірми "Лавринович та партнери".
Пояснюючи своє звільнення з Мін’юсту, Лутковська казала: "Справа в тому, що чим вище піднімається держслужбовець кар'єрними сходами, тим складніше йому переживати зміни в керівництві відомства. Так було зі мною. Один із новопризначених глав Мін'юсту не побажав працювати зі мною і запропонував мені звільнитися з посади заступника міністра. Бажання було обопільним. І як тільки я написала заяву, пролунав дзвінок Максима Лавриновича, з яким ми були знайомі. Він кликав до своєї юридичної компанії. Вийшло так: 12 грудня я пішла з Міністерства юстиції, 13 грудня вирішила не розпочинати нову кар'єру — через забобони, а 14 грудня я вже працювала у фірмі "Лавринович та партнери".
Однак у листопаді 2006 року Лутковська повернулась на посаду заступника міністра юстиції України і залишалась на ній до січня 2011 року.
З січня 2011 по квітень 2012 року Лутковська була Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини.
Весною 2012 року парламентська більшість на чолі з Партією регіонів висунула Лутковську на посаду уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. 27 квітня 2012 року вона склала присягу.
Найбільшою проблемою на сьогодні в Україні є правова непоінформованість населення. На жаль, люди навіть не завжди розуміють, що їхні права порушуються
28 квітня 2017 року завершилася 5-річна каденція перебування Валерії Лутковської на посаді омбудсмена.
3 червня 2019 року Валерія Лутковська увійшла до складу делегації України у Тристоронній групі в Мінську (гуманітарна підгрупа).
11 лютого 2020 року президент Володимир Зеленський замінив Валерію Лутковську на генерал-майора СБУ Геннадія Кузнєцова.
Відзнаки
Нагороджена орденом княгині Ольги III степеня (2004). Державний службовець третього рангу з 2006 року. Заслужений юрист України з 2009 року.
Скандали
Призначення Лутковської на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини збіглося у часі із численними політичними та резонансними справами періоду президентства Януковича.
Лутковська наголошувала про бажання зробити посаду омбудсмена аполітичною, водночас, за даними ЗМІ, ігнорувала політичні переслідування.
Так, у 2012 році в ефірі 5 каналу Лутковська зазначила, що не бачить ознак політичного переслідування у кримінальній справі Юлії Тимошенко.
Політв'язень у розумінні, яке існувало ще за часів Радянського Союзу — це людина, яка була засуджена у зв'язку зі своїми політичними переконаннями. Якщо ми говоримо зараз про це, то я в справі Тимошенко, щонайменше, яка є зараз і яку можна прочитати у відкритих джерелах, у вироку суду і в рішенні апеляційної інстанції бачу кримінальну складову, а не політичну
Донька Тимошенко Євгенія на той час домагалася зустрічей із Лутковською, просила її відвідувати судові засідання щодо політикині, але та стверджувала, що суди — це не її справа, а прохання Євгенії Тимошенко — виключно турбота доньки про матір, яка омбудсмена не обходить.
В інтерв'ю Радіо Свобода 2012 року Лутковська, коментуючи рішення Європейського суду з прав людини, який визнав незаконним арешт колишнього голови МВС Юрія Луценка, зазначила, що ця проблема не є актуальною.
Проблема тримання особи під вартою і з обґрунтуванням цього тримання має бути вирішена із ухваленням нового Кримінального процесуального кодексу. Тому говорити зараз про те, що саме справа Луценка є найбільш актуальною для України, я не можу
Лутковська сьогодні
Лутковська є партнером у адвокатській конторі "Лутковські та Лук'яненко". Заснували його сама Валерія Лутковська, її донька Анастасія Лутковська-Бабич та їхня колега Жанна Володимирівна Лук'яненко.
У травні 2021 року дружина пропагандиста Анатолія Шарія Ольга Шарій повідомила, що Лутковська стала юристкою "Партії Шарія" і захищатиме політсилу в судах.
Лутковська часто буває в ефірах проросійських телеканалів, як-от "НАШ" та "112 Україна", критикує президента Володимира Зеленського та інші органи влади. Так, у грудні 2021 року вона в інтерв’ю пропагандистському ресурсу негативно відгукнулася про роботу РНБО в Україні: "Я не вітаю будь-які санкції РНБО, якими б вони не були. Тому я навіть не хочу обговорювати питання санкцій, бо як юрист, який читав українську Конституцію і знає, як мають діяти правоохоронна та судова системи, навіть уявлення не маю про те, як можна застосувати до будь-кого санкції РНБО. Це неправильно та неконституційно".
Також Лутковська вважає антикорупційні органи в Україні неефективними.
Органів справді багато, які ми створили за порадами наших іноземних колег. Але ви бачите їхню ефективність? Ви бачите, щоб питання, які ми зараз обговорюємо, стояли на порядку денному цих органів та щоб ці органи винесли ці питання до кримінальних проваджень? Я не бачу ефективності цих органів
На її думку, треба збільшувати довіру простих українців до правоохоронної системи, інакше на нас скоро чекає хаос.
Лутковська вважає, що боротися із засиллям російської мови в Україні не потрібно.
Коли починається мовне питання, для мене це питання виключно політичне. Це питання, яке вигідне тим чи іншим політикам, яким хочеться акумулювати свій електорат. Відповідно вони починають такі вкидання — виключно російська або виключно українська. Дві мови погано знати?
Родина
Лутковська — вдова. Чоловік Леонід Лутковський помер, коли їхній доньці Анастасії було чотири роки. Відомо, що доньку Валерія Лутковська народила у 18 років, будучи студенткою. Її чоловік натомість був священиком, старшим за неї на 22 роки, розповідала Лутковська в одному з інтерв’ю. За словами жінки, вони познайомились в університеті, де Лутковський вів семінари, а пізніше допомагав їй із курсовою.
Донька Лутковської Анастасія Лутковська-Бабич — теж адвокатка, закінчила КНУ ім. Тараса Шевченка.
Сестра Валерії Лутковської перебуває у шлюбі з колишнім міністром юстиції Олександром Лавриновичем. При цьому колишня уповноважена заперечує близькі зв’язки з ним.
Зовсім не розумію, чому мене наполегливо прив'язують спорідненими узами до Олександра Володимировича Лавриновича. Я справді працювала під його керівництвом, але навіть моє становлення як юриста з ним зовсім не пов'язане
Статки
За останній рік своєї роботи омбудсменом (2017 рік) Лутковська задекларувала дві квартири (53,50 і 57,3 кв. м.) у Києві, автомобіль HYUNDAI 2007 року випуску, гараж у столиці і дачний будинок площею 34 кв. м. у Вишгородському районі на Київщині.
624 657 гривень доходу омбудсмена становить її зарплата, ще 7 тис. євро вона тримала на банківському рахунку.
Нікого з членів сім'ї омбудсмен у декларації не вказала.
Нині Лутковська не є державним службовцем, тому декларувати доходи не зобов’язана.