Таїсія Повалій
Ранні роки і освіта
Таїсія Миколаївна Повалій (дівоче прізвище — Гирявець) народилася в 1964 році в селі Шамраївка Сквирського району Київської області. Коли Таїсії виповнилося три роки, сімʼя переїхала жити в Білу Церкву. У 1977 році її батьки розлучилися, і Таїсія залишилася з матірʼю.
Я була дуже тихою і зашуганою.
Повалій закінчила 8 класів в Білій Церкві, після чого поїхала вчитися до Києва. У 1984 році закінчила диригентсько-хорове відділення Київського музичного училища імені Глієра. Крім того, факультативно вона вчилася академічному вокалу.
Творча карʼєра
Перший серйозний виступ Повалій зробила в шестирічному віці. Учитель музики взяв її на виїзний концерт, і за цей виступ їй виплатили гонорар.
Після училища з 1984 року по 1990 рік вона працювала в Києві — в державному мюзик-холі. Спочатку Повалій виступала в складі вокального гурту, а потім стала давати сольні концерти.
У 1990 році співачка отримала першу нагороду на відомому конкурсі Держтелерадіо СРСР "Нові імена", після чого була відзначена ще на кількох музичних конкурсах, в тому числі на "Словʼянському базарі" у Вітебську (Білорусь).
У 1994 році Повалій була названа кращою співачкою України, а також кращим музикантом року в національному музичному телефестивалі "Нові зірки старого року". Згодом її стали називати "Золотий голос України".
Свій перший альбом "Панно кохання" Повалій випустила в 1995 році. До теперішнього часу в її дискографії налічується більше десятка альбомів.
У 1996 році їй було присвоєно звання заслуженої артистки, а в 1997 році — народної артистки України.
На початку 2000-х Повалій брала участь в зйомках декількох мюзиклів на російському телебаченні ("Вечори на хуторі біля Диканьки", "Попелюшка", "Снігова королева", "Дуже новорічне кіно, або Ніч у музеї"), після чого стала популярною в Росії.
Протягом карʼєри співпрацювала з російськими співаками: Повалій випустила спільні альбоми з Миколою Басковим і відомим українофобом Йосипом Кобзоном, записувала пісні зі Стасом Михайловим.
У 2012 році Повалій було присвоєно звання народної артистки Інгушетії.
Нині Повалій продовжує концертну діяльність в державі-агресорі Росії, виступає на російському телебаченні, в Кремлівському палаці. Проживає в основному за кордоном — в Росії та Іспанії, де ще у 2010 році придбала будинок. У 2019, за даними ЗМІ, Повалій стала володаркою другої вілли в Іспанії, яка розташована на березі Середземного моря близь курортного містечка Аліканте.
Політична діяльність
У 2004 і 2009-10 роках Повалій їздила з концертами на підтримку кандидата в президенти Віктора Януковича, а у 2011 році стала радником президента Януковича з питань культури.
Я вірю в вас, Вікторе Федоровичу.
У 2012 році балотувалася до Верховної Ради за списком Партії регіонів (№2 у списку). У Раді очолила підкомітет з питань творчої діяльності, мистецтва, культурно-просвітницької діяльності та благодійності комітету ВР з питань культури і духовності.
Повалій залишалася у фракції ПР протягом всього періоду Революції Гідності й пішла звідти лише в травні 2014 року. Восени того ж року повноваження Повалій, як народного депутата були припинені.
Скандали
У 2007 році Повалій судилася з ТОВ "Українські макарони", яка випускала свою продукцію під торговою маркою "Тая". Судова експертиза заявила, що співачка є відомою особою, а продукція під маркою "Тая" викликає у споживачів асоціації з виконавицею. Більш того, нерідко подібні асоціації, за словами експертів, негативно позначаються на ставленні споживачів до співачки. Керівники компанії посилалися на те, що колишнього директора Хмельницької макаронної фабрики теж звуть Таїсія, проте суд став на сторону Повалій.
Якщо слідувати цій логіці, то актор Андрій Мягков має пред'являти претензії до виробників однойменної горілки, екстрасенс Алан Чумак — до власників торгової марки "Чумак".
Бувши народним депутатом, Повалій подала єдиний депутатський запит. У ньому вона вказала на необхідність ремонту дорожнього полотна, розташованого в селі Петропавлівська Борщагівка. Пізніше зʼясувалося, що там проживала сама співачка.
У 2013 році Повалій потрапила в скандал за участю народного депутата Сергія Власенка, який був захисником Юлії Тимошенко. Представники Партії регіонів намагалися позбавити його депутатського мандата під приводом того, що Власенко нібито поєднує політичну та адвокатську діяльність, хоча на той момент він вже подав до Вищої Ради адвокатів необхідні документи для закриття його адвокатської ліцензії. Тоді ж зʼясувалося, що Повалій також є підприємцем і поєднує підприємницьку діяльність з депутатською.
Головні скандали в життя Повалій були повʼязані з її підтримкою держави-агресора Росії.
Так, під час Революції Гідності Повалій виступала на концерті в Кремлі, а влітку 2014 року вітала жителів Криму на святкуванні Дня незалежності Росії в окупованій Ялті.
17 вересня 2014 разом Повалій разом з депутатською групою "За мир і стабільність", куди входили депутати з Партії регіонів і Комуністичної партії відвідала Держдуму Росії. У звʼязку з цією поїздкою МВС відкрило кримінальне провадження за статтею про посягання на територіальну цілісність України.
Після цього Повалій скасувала всі концерти і святкові заходи в Україні, приурочені до її 50-річчя. Крім того, невідомі знищили іменну зірку Повалій на "Алеї зірок" у Києві на Хрещатику, відкриту в 2011 році.
У вересні 2015 року до Верховної Ради України було внесено законопроєкт про позбавлення звання "Народний артист України" Таїсії Повалій, Ані Лорак, Йосипа Кобзона і Миколи Баскова, проте до голосування в парламенті справа не дійшла.
У 2018 році нардепи знову запропонували ввести санкції проти Таїсії Повалій, а також співаків Філіпа Кіркорова, Миколи Баскова і Ані Лорак і режисера Володимира Бортко, позбавивши їх звання народного артиста України. Згодом даний проєкт постанови був відкликаний.
Повалій була нагороджена російськими орденами. У 2000 році УПЦ Московського патріархату вручила їй орден Святої Анни IV ступеня. А у 2011 році Повалій отримала російську державну нагороду Орден Дружби "за великий внесок у збереження і популяризацію російської мови та російської культури", а також за "розширення культурних звʼязків між Україною і Російською Федерацією та Україною".
Сімʼя
У 1982 році, коли Повалій було 18 років, вона вийшла заміж за музиканта-клавішника Володимира Повалія, який викладав у музичній школі. У 1983 році народила сина Дениса. Син закінчив Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Також він пробував себе у творчості — у 2011 році вийшов у фінал українського відбору Євробачення, а у 2010 році потайки від матері зʼявився в українському шоу "X-фактор". Про намір виступити він повідомив Повалій перед самим початком зйомок. На що та відповіла: "Ну ладно, йди. Хочеш цю ганьбу — йди, ну в сенсі — хочеш зганьбити моє прізвище, йди".
У 1993 році Повалій розлучилася з чоловіком і вийшла заміж за музиканта і продюсера Ігоря Ліхуту (після розлучення її син залишився жити з батьком). Розлучення відбулося саме через зустріч з Ліхутою. На той момент він також був одружений другим шлюбом, в сімʼї було двоє дітей, і він теж розлучився з дружиною. Ліхута раніше навчався в одному училищі з Повалій, але на іншій спеціальності, під час навчання вони не перетиналися.
Дітей від другого шлюбу у Повалій не було. За словами самої співачки, в 1984 році вона перенесла важкий аборт, після чого не могла мати дітей.
Я впала вдома і втратила свідомість. Прокинулась вже на носилках, коли мене виносили з дому. Потім пам'ятаю, що почула голос хірурга, що необхідно терміново відправляти мене на операційний стіл. Потім лікар прийшов в палату і сказав: "Дівчинка, ти народилася в сорочці. Ще б дві години і тебе не врятували". Так, я робила ці уколи, які нібито викликають викидень. Через них у мене відбувалися неприємні процеси в організмі. Я пішла до лікаря, але вона не помітила позаматкову вагітність. Просто відправила мене на аборт, мене почистили, а ввечері я вже впала без свідомості.
Повалій в соцмережах
Персональний сайт Таїсії Повалій
Instagram Повалій
Youtube-канал Повалій
Канал Повалій на відеохостингу Vimeo
Згідно з даними на сайті Повалій, у неї також є два акаунти в російській соцмережі "ВКонтакте", забороненої в Україні.