Усі досьє
Сергій Іонушас

Сергій Іонушас

Освіта

Сергій Костянтинович Іонушас народився 18 жовтня 1979 року в Ленінграді (нині Санкт-Петербург, Росія). У відкритих джерелах інформації про дитячі та юнацькі роки народного депутата немає. Відомо лише, що у 1996 році він закінчив Києво-Печерський ліцей №171 "Лідер", в якому навчався з 1986 року.

Згодом Іонушас закінчив Національний юридичний університет ім. Я.Мудрого у Харкові за спеціальністю "правознавство" та Інститут інтелектуальної власності і права у Києві, має ступінь магістра за фахом "інтелектуальна власність". В період з 2002 по 2005 навчався в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Т. Шевченка за програмою "Правничі студії в Україні: Київ та окремі регіони", вивчав "Європейське право".

У 2016 році пройшов навчання у CAPS Business School.

Сергій Іонушас / Facebook.com

Карʼєра

З 2001 року Іонушас працював в юридичній фірмі Attorney at Law, а з 2008 року — у Patent Attorney. Основна сфера діяльності — захист авторських прав та промислової власності. Є патентним повіреним України.

З 2001 року має адвокатське свідоцтво; член Асоціації правників України та Асоціації адвокатів України.

З 2002 по 2019 рік був власником та керівником юридичної фірми "Гелон", а також ТОВ "Консіон".

Іонушас плідно співпрацював зі структурами Студії "Квартал 95", зокрема був патентним повіреним керівника студії Володимира Зеленського. Саме він реєстрував такі торговельні марки, як "Слуга народу", "Країна У", "Квартал 95", "Студія "Квартал 95", "Ліга Сміху", "Чисто news" тощо.

Як зазначається на сайті Укрпатенту, наприкінці січня 2020 року за заявкою Іонушаса було зареєстроване свідоцтво на новий торговельний знак "Ze kubiki" (власник – Володимир Зеленський). На початку того ж року він зареєстрував свідоцтво на знак "Ігри приколів", власниками якого вказані Володимир Зеленський, Борис і Сергій Шефіри, Наум Баруля, Андрій Яковлев та Андрій Чивурін.

Євген Кошовий та Сергій Іонушас в штабі "Слуги народу", квітень 2019 р.

Політична діяльність

Під час виборів президента України 2019 року Іонушас був довіреною особою кандидата Володимира Зеленського у Центральній виборчій комісії (ЦВК).

Верховна Рада

На позачергових парламентських виборах 21 липня 2019 року Сергій Іонушас був обраний народним депутатом від партії "Слуга народу". У партійному списку посів 38-е місце. На момент обрання — фізична особа-підприємець (ФОП), безпартійний. Дата набуття депутатських повноважень — 29 серпня 2019 року.

У Верховній Раді IX скликання Іонушас обіймає посаду заступника голови Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності. Також входить до складу Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів і Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування причин виникнення у 2020 році масштабних пожеж у Луганській області. Є членом кількох груп з міжпарламентських зв'язків.

Станом на кінець червня 2021 року нардеп долучився до написання понад 50 проєктів закону, подав поправки до майже 20 законопроєктів, направив два депутатські запити (до Кабінету міністрів) і 11 разів виступив у парламенті.

Руслан Стефанчук, Сергій Іонушас та Дмитро Разумков під час засідання Підготовчої депутатської групи з числа новообраних народних депутатів України, серпень 2019 р.

Має одного помічника за трудовим договором (Дмитрієв Юрій Валерійович) і двох — на громадських засадах.

З Юрієм Дмитрієвим нардеп знайомий ще по ТОВ "Консіон" і ТОВ ЮФ "Гелон". Дмитрієв працював заступником керівника відділу організації антикорупційного навчання Департаменту антикорупційної політики НАЗК. 13 лютого 2021 року він подав декларацію як кандидат на посаду заступника голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). В його декларації вказано, що за сумісництвом у Верховній Раді він заробив 617 502 грн.

Кандидат на посаду генерального прокурора

Сергій Іонушас був одним з найбільш ймовірних кандидатів на посаду генерального прокурора після звільнення на початку березня 2020 року Руслана Рябошапки. Його кандидатуру обговорювали на засіданні фракції "Слуги народу" 3 березня. За словами присутніх на засіданні нардепів, глава держави "не підтримав і не заперечив проти даної пропозиції".

Сам Іонушас обережно коментував можливість очолити ГПУ, однак і не приховав своєї готовності до цього. Зрештою генеральну прокуратуру очолила Ірина Венедіктова.

Компромат

У листопаді 2020 року проєкт "Схеми: корупція в деталях" оприлюднив розслідування про те, як депутати Верховної Ради IX скликання "лобіюють власні інтереси у своїх непублічних зверненнях". У розслідуванні, зокрема, фігурував і Сергій Іонушас.

За даними розслідувачів, "слуга" використовував депутатські звернення, щоб з'ясувати подробиці про своє власне майно: він відправив два листи до голови Держслужби морського та річкового транспорту.

"Спочатку з'ясовував, чи зареєстровані на нього якісь судна. Потім — просив надати документи на його прогулянкове судно, адже власні документи "зі спливом тривалого часу не збереглися", — йшлося у сюжеті.

Звернення Сергія Іонушаса/Радіо Свобода

Коли журналісти поцікавилися у нардепа, навіщо він подавав звернення на депутатському бланку, той не надав прямої відповіді. Іонушас заявив, що у його зверненні до Держслужби "немає жодного посилання на нормативно-правові акти", тому він діяв "відповідно до чинного законодавства".

Статки

Електронну декларацію про доходи за 2020 рік Сергій Іонушас подав 31 березня 2021 року. Там він вказав, що зареєстрований і проживає у Києві.

У власності нардепа знаходиться квартира в столиці (65 кв.м) вартістю 1 856 500 грн і гараж (34,5 кв. м) вартістю 221 900 грн. Також він орендує кілька обʼєктів нерухомості у Києві.

Іонушас має автівку PORSCHE MACAN (2014 року випуску) за 1 449 865 грн і водний засіб Brig Baltic 350, який оцінюється у 61 440 грн.

Зарплата нардепа у Верховній Раді протягом року склала 512 123 грн. Також він отримав 505 000 роялті від ТОВ ЮФ "Гелон" і 405 000 — від ТОВ "Консіон". Ще понад 835 тис. грн заробив на продажі нерухомого майна.

Одним з "джерел доходу" в декларації Іонушаса вказаний громадянин Забродський Михайло Віталійович. Вид доходу — відшкодування шкоди, завданої ДТП. Сума — 11 060 грн. Прізвище, імʼя та по батькові громадянина повністю збігаються з даними депутата Верховної Ради IX скликання фракції "Європейської солідарності". В декларації нардепа Забродського за 2020 рік згадки про такі витрати немає.

Також вказано, що у 2020 році декларант отримав подарунок, вартість якого оцінюються у 42 048 грн. Подарунок надійшов від Ганни Костянтинівни Іонушас — голови та бенефіціарного власника ТОВ "Гелеон".

Готівкою парламентар зберігає 370 000 грн, 427 000 USD і 70 000 EUR. Він має кілька рахунків в АТ "ТАСКОМБАНК", на яких зберігає 71 761 грн, 21 301 USD і 1036 EUR.

Сергій Іонушас / Facebook.com

Особисте життя

Даних про особисте життя Сергія Іонушаса у відкритих джерелах обмаль. З декларації відомо, що у нардепа є дочка Діана, яка проживає у Петропавлівській Борщагівці Києво-Святошинського району. Вона користується житловим будинком, який належить Костенку Миколі Григоровичу.

Також в декларації нардепа вказано, що у 2020 році він виплатив 180 000 грн аліментів на дитину. Отримувач — дочка Діана. Про матір дівчини даних немає.

Станом на кінець червня 2021 року невідомо, чи одружений Сергій Іонушас. Принаймні сам він про це не повідомляв.

Сергій Іонушас з донькою / Facebook.com

Цікаві факти

Іонушас свого часу представляв інтереси відомої української художниці Євгенії Гапчинської. Художниця виграла кілька судових позовів проти нелегальних продавців різноманітних сувенірів, на яких були зображені її роботи.

Нардеп веде й пропагує активний спосіб життя, займається спортом, зокрема плаванням.

Сергій Іонушас в спортзалі / Facebook.com

Має сторінку в соцмережі Facebook, на якій публікує власні світлини, а також іноді звітує про свою депутатську діяльність. Сторінка двомовна, кількість підписників невідома.