Сергій Дейнеко
Ранні роки, освіта
Народився 5 квітня 1975 року в Біробіджані (Єврейська автономна область, РРФСР).
Уже в Україні Дейнеко в 1996 році закінчив Академію Прикордонних військ України імені Богдана Хмельницького, а в 2001-му — Обʼєднаний інститут військової розвідки при Національній академії оборони України. Крім того, в 2009-му році отримав диплом Ужгородського національного університету.
З вересня 1996 року по липень 2011 року до проходив службу в оперативно-розшукових підрозділах органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби України.
У 2010 році Дейнеко очолив Луганський прикордонний загін. За даними ЗМІ, його кандидатуру в Східне регіональне управління ДПСУ пролобіював особисто Олександр Єфремов, колишній нардеп-регіонал з команди президента-втікача Віктора Януковича. За президентства Януковича нардепа називали куратором контрабандних потоків з Росією. Крім того, журналісти писали про те, що призначення Дейнека на Луганщину пролобіював колишній глава Держприкордонслужби Микола Литвин.
"Таким чином, завдяки Єфремову, Валерію Болотову і великим контрабандистам Луганщини, таким як Юрій Аптекар (в Краснодонському районі займався контрабандою паливно-мастильних матеріалів з РФ у величезних обсягах, друг і подільник), Сергій Дейнеко значно поліпшив своє матеріальне становище, ставши доларовим мільйонером. Серед офіційних мільйонерів "Forbes" його немає, але за прикриття зазначеної протиправної діяльності третю частину незаконних доходів (від 300 до 400 тис. доларів) він щомісяця справно передавав на Миколу Литвина", — писав сайт ORD.
Початок війни на Донбасі, оборона Луганського прикордонного загону
Перші атаки на прикордонний загін який очолював Дейнеко, розпочалися 7-травня 2014 року. В той день терористи захопили в полон пʼятьох бійців Збройних сил. Після переговорів, які Дейнеко провів з окупантами, військовослужбовці ЗСУ були звільнені.
Крім того, ЗМІ повідомляли, що в цьому ж місяці Дейнеко нібито допоміг терористам звільнити з увʼязнення самопроголошеного губернатора Луганщини Валерія Болотова. Раніше Болотов був затриманий українськими прикордонниками. До початку війни на сході колишній самопроголошений губернатор Луганщини був особистим водієм Єфремова.
21 травня 2014 року бойовики напали на відділ прикордонної служби в Станиці Луганській. Також зʼявилися дані про перших поранених серед українських прикордонників. Атаку вдалося відбити.
У ніч на 2 червня близько 4:30 приблизно сотня терористів з легкою стрілецькою зброєю почала штурм прикордонного загону. Дейнеко вперше наказав вести стрілянину на ураження, що дозволило на деякий час стримати противника. Втім, у прикордонників був відсутній достатній бойовий досвід і озброєні вони були тільки автоматами. У бою важкі поранення отримали чотири прикордонники. З метою евакуації поранених до госпіталю об 11 ранку на наступний день було досягнуто короткострокове перемирʼя. На підмогу прикордонникам відправили винищувач Су-27, який кілька разів атакував бойовиків на відкритій місцевості, застосовуючи бортову пушку і некеровані ракети. Бойовики розмістили свої вогневі точки в житловій зоні, через що винищувач припинив атаку, щоб не наражати на небезпеку мирних жителів.
На третій день, 4 червня, з Києва українським прикордонникам було віддано наказ розосередитися і вийти в район Луганського аеропорту. Лише 32 бійці з 164, що тримали оборону, разом з командиром і зброєю вирушили в рейд. Решта змінили військову форму на цивільний одяг і покинули частину. Практично всі вони пізніше передислокувались у Біловодськ на півночі регіону і продовжили службу.
Українські ЗМІ публікували суперечливі дані про співпрацю Дейнека з терористами. У 2014 році до Луганського загону було привезено велику партію зброї. Бойовики "ЛНР" в пропагандистському фільмі "Позивний Донбас" показали сцену, в якій було зазначено, що вони домовилися з командиром загону Дейнеком про здачу зброї на свою користь. Військова прокуратура навіть порушила справу за фактом здачі загону, проте жодних доказів вини Дейнека в результаті оприлюднено не було.
Служба Дейнеко на заході України
Після звільнення через поранення з Луганського прикордонного загону Дейнеко став главою Західного регіонального управління Держприкордонслужби За інформацією ЗМІ, Дейнеко пролобіював відразу кілька призначень наближених до нього людей на керівні посади. Так, керівником Чопського прикордонного загону став полковник Олексій Гавель, який був начальником штабу Луганського прикордонного загону. Керівником оперативно-пошукового відділу було призначено полковника Дениса Цяцькуна, який раніше обіймав аналогічну посаду в Луганській області. Його керівником в той час був саме Сергій Дейнеко.
ЗМІ звинувачували главу Західного регіонального відділення ДПСУ в причетності до контрабанди. Йому також приписували звʼязки з колишнім главою адміністрації президента Віктора Ющенка Віктором Балогою і людьми генерального прокурора часів Віктора Януковича Віктором Пшонкою.
Був звільнений з посади в 2015 році, після цього працював заступником директора департаменту оперативної діяльності в Адміністрації прикордонної служби.
Громадська і політична діяльність
Після звільнення з посади голови Західного регіонального управління ГСПУ заснував громадську організацію "Патріотичне братство прикордонників". Також брав активну участь в громадському русі "Хвиля", яке очолював нардеп Віктор Чумак.
Після того, як Чумак приєднався до команди лідера "Громадянської позиції" Анатолія Гриценка, Дейнеко увійшов до "Військового кабінету" при лідері "Батьківщини" Юлії Тимошенко.
13 червня 2019 року чинний президент України Володимир Зеленський призначив Дейнека головою Державної прикордонної служби. ЗМІ також писали, що дане призначення пролобіювали Микола Литвин і його брат — колишній глава адміністрації президента Леоніда Кучми Володимир Литвин. Крім того, Obozrevatel писав, що за призначенням Дейнека стояли контрабандисти.
Після призначення Дейнеко зажадав від керівників в системі Держприкордонслужби всі ресурси спрямувати на боротьбу з контрабандою і корупціонерами.
У травні 2020 року, за даними ряду ЗМІ, заразився коронавірусом, проте пізніше особисто спростував дану інформацію.
Цитати
Якщо відверто говорити, вона (ситуація з фінансуванням ДПСУ) катастрофічна. На даний момент борги по невиплаті підлеглим грошової допомоги на оздоровлення, що накопичилися, становлять 291,4 млн гривень. Тобто прикордонники з березня місяця (2019 роки) не отримують цю допомогу
Державний кордон має бути неприступною стіною для ворогів України, для небажаних осіб, які відвідували Крим, публічно закликали до анексії. З іншого боку — він має бути прозорим і комфортним для наших друзів (з Росії)
Особисте життя
Одружений з Тамарою Дейнеко. Згідно з декларацією Тамари Дейнеко за 2017 рік, вона працювала відповідальним виконавцем групи з відбору в управління відомства в Луганській області (місце дислокації — Старобільськ). У пари двоє дітей: син Ігор і дочка Вікторія.
Декларація
Згідно з майновою декларацією за 2019 рік, у Дейнека нерухомість відсутня. У сина голови Держприкордонслужби є квартира в Умані Черкаської області (площа — 31 квадратний метр).
Дейнеко знімає квартиру в столиці України (площа — 91 квадратний метр).
Також у нього є два автомобілі (у спільній власності з дружиною) — Nissan X-TRAIL 2012 року випуску і Nissan X-Trail 2017 року випуску.
Дейнеко задекларував отримання 780 тисяч гривень від продажу рухомого майна (спільно з дружиною).
На рахунках в банку у нього — 97 тисяч 689 гривень, $10 тис і 3 тисячі євро. Дружина зберігає в банку 201 тисячу 826 гривень і $7 тис.
Нагороди
У 2014 році за особисту мужність і героїзм, проявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі під час війни на Донбасі Дейнека нагородили орденом Богдана Хмельницького II ступеня.