Роман Костенко
Місце народження, освіта
Роман Васильович Костенко народився 21 жовтня 1983 року у Херсоні. За власним зізнанням, він з дитинства "хотів захищати країну та займатися чоловічими справами".
Після школи Костенко вступив до Одеського інституту Сухопутних військ на спеціальність "бойове застосування та управління діями підрозділів (частин, з’єднань) Сухопутних військ".
У 2020 році закінчив Національну академію державного управління при Президентові України, магістр держуправління.
Володіє українською, російською мовами, активно вивчає англійську й польську мови.
Військова кар'єра
Після випуску, у 2005 році, Костенко став командиром взводу 79-ї окремої десантно-штурмової бригади Збройних сил України.
У 2008 році у званні старшого лейтенанта перевівся до спецпідрозділу Служби безпеки України "Альфа". У 2016 році — підполковник СБУ, заступник начальника відділу "Альфа" Управління СБУ у Миколаївській області.
У 2016 році, у віці 33 років, отримав звання полковника СБУ.
Протягом служби перебував на керівних посадах у Центрі спеціальних операцій "А" ("Альфа") Служби безпеки України.
Війна на Донбасі
В період з квітня 2014 до травня 2019 року Роман Костенко брав активну участь в Антитерористичній операції (згодом — Операція Об'єднаних сил) на Сході України. Військовий позивний Костенка — "Грім" ("Гром").
У 2014 році кілька разів був на ротації в Донецькому аеропорту імені Сергія Прокоф'єва (ДАП). На думку Костенка, утримування летовища ціною життів та здоров'я багатьох українських бійців було недоцільним.
Також "Гром" зізнається, що не любить, коли його називають "кіборгом".
Гадаю, це перебільшено дуже. Що такого героїчного ми зробили? Свою роботу? Мене іноді називають "кіборгом", і я від цього "морожусь" [...] Я закінчив військовий інститут, брав участь у багатьох операціях, часом складніших, ніж ДАП. Але, крім "кіборга", про мене більше нічого не згадують. Два тижні в аеропорту визначили мою кар’єру.
На думку Костенка, "замороження" військового конфлікту на Донбасі — неприємний сценарій, але іншого виходу наразі немає. "Ми не можемо побігти вперед, бо є російські 1-ий і 2-ий АК, є 8-ма армія, 20-та, які одразу поділяться на батальйонно-тактичні групи, вклиняться, розіб’ють на три сектори і відіжмуть у нас весь Південь та зроблять дорогу до Криму. У нас є піхота, у них – ракети […] Чітко потрібно сили і засоби порівнювати", – розказав Костенко в одному з інтерв'ю.
Він переконаний, що побудувати сильну армію в Україні можна протягом десятка років. Для цього насамперед необхідно вкладати в технологічність війська, зокрема, у роботу над ракетами та безпілотниками.
У ДАПі Роман Костенко був поранений у спину. Поранення виявилося неглибоким. Був кілька разів контужений.
Політична діяльність
На позачергових парламентських виборах 2019 року був обраний народним депутатом від партії "Голос" (№14 у виборчому списку). На момент обрання — військовослужбовець Служби безпеки України, безпартійний. Заступник голови фракції "Голос".
Кілька років думав про те, щоб стати політиком. Коли ж надійшла пропозиція від "Голосу", зустрівся зі Святославом Вакарчуком (колишнім лідером партії, - прим. "ДС") і після розмови погодився брати участь у парламентських виборах.
У Верховній Раді IX скликання нардеп обіймає посаду секретаря Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Є заступником члена Постійної делегації у Парламентській асамблеї НАТО, а також входить до складу кількох груп з міжпарламентських зв’язків, зокрема із Польщею та США.
Станом на кінець вересня 2021 року Роман Костенко долучився до створення понад 70 проєктів закону, подав майже 200 поправок (найбільше до законопроєкту про оборонні закупівлі), направив 10 депутатських запитів і 43 рази виступив у парламенті.
За даними аналітичного порталу "Слово і Діло", нардеп встиг виконати 17% своїх передвиборчих обіцянок.
ТСК по "вагнерівцях"
Верховна Рада 19 травня 2021 року провалила голосування за проєкт постанови щодо створення Тимчасової слідчої комісії (ТСК) по справі "вагнерівців" — розслідуванню обставин зриву спецоперації із затримання найманців російської ПВК "Вагнера". Натомість парламент ухвалив постанову про створення ТСК "з питань розслідування можливих протиправних дій представників органів державної влади та інших осіб проти суверенітету України". Ця комісія, яку очолює "слуга" Мар'яна Безугла, має дещо ширші повноваження.
Роман Костенко входить до складу цієї ТСК й активно висвітлює її діяльність.
20 вересня під час виступу колишнього голови ГУ розвідки Міноборони України Василя Бурби у засіданні ТСК без пояснення причин було оголошено перерву. За словами Костенка, перерву оголосили після того, як Бурба дійшов "до надзвичайно важливої частини своєї доповіді". ЗМІ згодом з'ясували, що ексначальник ГУР почав надавати свідчення про те, хто і за яких обставин дав команду перенести спецоперацію щодо затримання "вагнерівців".
Костенко неодноразово критикував позицію та дії представників "Слуги народу", які входять до складу комісії.
Розкол у "Голосі"
На засіданні Верховної Ради 15 червня 2021 року народні депутати внесли до порядку денного законопроєкти №№ 5554 і 5554-1 про скасування обовʼязкової української мови на телебаченні. Це стало можливим завдяки голосуванню деяких представників фракції "Голос". Серед них опинився й Роман Костенко. Ситуація загострила конфлікт всередині політичної сили.
Наступного дня стало відомо, що фракція "Голос", яка складається з 20 нардепів, "розкололася" навпіл: 10 народних обранців заявили про створення обʼєднання "Справедливість". Депутати також звинуватили керівників партії та фракції Кіру Рудик та Ярослава Железняка в тому, що вони "використовують політсилу для самопіару" та "підігрують владі".
12 липня ЗМІ повідомили, що 11 депутатів "Голосу" підтримали звільнення Ярослава Железняка з посади керівника фракції, а тимчасово виконувати його обов'язки довірили Роману Костенку. Железняк, утім, заперечив цю інформацію, а Костенко повідомив, що він надалі залишається заступником голови фракції.
29 липня 10 народних депутатів фракції "Голос" заявили про вихід з партії "через узурпацію влади Кірою Рудик". Ці ж нардепи раніше увійшли до об'єднання "Справедливість". Костенко не приєднався до "бунтарів".
Разом з тим нардеп є безпартійним, адже залишається офіцером СБУ, а робота у Верховній Раді формально зараховується йому як відрядження.
Особисте життя
Роман Костенко не розповідає про своє особисте життя. З декларації про доходи () відомо, що він "спільно проживає, але не перебуває у шлюбі" із Мариною Вікторівною Кунєвою. Жінка родом з Кременчука Полтавської області. У цьому ж місті зареєстрований Давіде Галлотта, який, імовірно, є її сином.
Від попередніх стосунків у нардепа є дочка Поліна (зареєстрована в Миколаєві). На сторінці Костенка в Facebook є кілька спільних фото його цивільної дружини й обох дітей.
Батько: Василь Костенко, пенсіонер, працював водієм.
Мати: Людмила Костенко, пенсіонерка, працювала директоркою сільського будинку культури.
Майновий стан і доходи
Електронну декларацію про майновий стан і доходи за 2020 рік народний обранець оприлюднив 19 березня 2021 року. В ній зазначено, що він зареєстрований і проживає у Києві.
Об'єкти нерухомості. У власності Романа Костенка є квартира в Києві площею 43,2 кв. м, в якій мають право проживання Марина Кунєва та Давіде Галлотта. Також він володіє земельною ділянкою в Миколаєві загальною площею 1000 кв. м. Вартість об'єктів у декларації не вказана.
У власності цивільної дружини нардепа є дві квартири в Україні. Вона не надала інформацію про регіон розташування, площу і вартість цих об'єктів.
Транспортні засоби. Костенко задекларував два автомобілі: Volkswagen Passat CC 2012 року випуску за 280 000 грн, який перебуває у його власності, і Mazda CX-5 Марини Кунєвої (вартість не вказана).
16 квітня 2021 року депутат повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані. Вони стосувалися отримання доходу від відчуження рухомого майна на суму, яка повністю збігається з вартістю задекларованого автомобіля Volkswagen Passat — 280 000 грн. Джерело доходу — громадянин України Олександр Іванович Дубей.
Доходи. У Верховній Раді протягом року нардеп заробив 461 831 грн. Ще 7300 грн він отримав як соціальну матеріальну допомогу і 1905 грн — як проценти від АТ "Ощадбанк".
Грошові активи. Готівкою декларант зберігає 23 000 доларів США. На рахунку у "ПриватБанку" у нього лежать 11 004 грн, а в "Ощадбанку" — 56 043 грн.
Нагороди
Роман Костенко має чимало нагород. Зокрема, 26 грудня 2014 року він був нагороджений Орденом Богдана Хмельницького III ступеня "за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі".
Також отримав відзнаку Народний герой України.
Соцмережі
Станом на кінець вересня 2021 року на сторінку Костенка у Facebook підписано понад 7300 користувачів. Кількість друзів невідома.
Нардеп активно наповнює свою сторінку, доповідаючи про свою парламентську роботу. Періодично він публікує дописи, фото та відео з особистого життя.
В інших соціальних мережах або месенджерах Роман Костенко не зареєстрований.