Олександра Устінова
Освіта
Олександра Юріївна Устінова народилася 2 жовтня 1985 року у Вінниці.
Інформації про ранні роки нардепки у відкритих джерелах обмаль. Відомо, що під час навчання у середній школі, у 2001 році, вона також пройшла навчання у Сполучених Штатах за програмою обміну майбутніх лідерів (FLEX).
У 2009 році Устінова закінчила Національний університет "Києво-Могилянська академія", магістр політології. У 2014 році отримала диплом Української школи політичних студій.
У 2017 році пройшла стажування в США за програмою Transatlantic Fellowship Program.
В офіційній біографічній довідці також вказано, що у 2019 році Устінова стала випускницею Стенфордського університету за програмою Ukrainian Emerging Leaders Program
Трудова і громадська діяльність
Свою трудову діяльність Олександра Устінова почала у 2006 році. Вона працювала керівником проєктів в піар-агенції. У 2011 році працювала менеджером зі звʼязків із громадськістю в компанії Magento, після того, як її придбала корпорація eBay.
З 2014 року починає активну антикорупційну діяльність. Вона стає незалежним експертом та членом правління ГО "Центр протидії корупції", одним зі співзасновників якого є Віталій Шабунін. Устінова вважається однією з ініціаторів і лобістів створення Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Антикорупційного суду. У 2015 році її обрали секретарем Ради Громадського Контролю НАБУ 1 скликання.
У серпні 2017 року Устінова увійшла до складу комісії з оцінки корупційних ризиків та моніторингу виконання антикорупційної програми Міністерства охорони здоровʼя. Вона організовує допомогу дітям загиблих воїнів в АТО/ООС, а також є волонтером "Молодіжної ліги захисту тварин".
Політична діяльність
У Верховній Раді
На позачергових парламентських виборах 21 липня 2019 року Олександра Устінова була обрана народним депутатом від партії "Голос". Вона посіла 5-е місце у партійному списку. На момент обрання — член політичної партії "Голос", фізична особа — підприємець (ФОП). Дата набуття депутатських повноважень — 29 серпня 2019 року.
У Верховній Раді IX скликання Устінова увійшла до складу Комітету з питань правоохоронної діяльності. Також вона є секретарем Лічильної комісії Верховної Ради і входить до кількох групи з міжпарламентських зв'язків.
Станом на кінець червня 2021 року парламентарка долучилася до написання майже 120 проєктів закону і постанов, подала поправки до 19 законопроєктів, направила два депутатські запити, а також 87 разів виступила на пленарних засіданнях (здебільшого з місця).
Разом з колегою по фракції Ольгою Стефанишиною довгий час вимагала звільнення Максима Степанова з посади міністра охорони здоровʼя.
Вибори мера Вінниці
У вересні 2020 року Олександра Устінова була зареєстрована кандидаткою на посаду міського голови Вінниці від партії "Голос". На виборах, які відбулися 25 жовтня 2020 року, вона здобула 3,35% (3 112) голосів виборців, посівши пʼяте місце серед кандидатів.
Скандали
Додаткові виплати від ЦПК
Діяльність Центру протидії корупції (ЦПК) загалом та Олександри Устінової зокрема часто викликають зацікавленість ЗМІ, політиків та інших громадських організацій. Так, у 2017 році ГО "Національний Інтерес України" провела розслідування щодо витрат ЦПК у 2016 році. За даними активістів, члени організації, крім заробітної плати, додатково отримували суттєві грошові виплати. Зокрема, Устіновій як ФОП було нараховано 1,8 мільйона гривень.
Після оприлюднення результатів розслідування нардеп фракції "Народний Фронт" Павло Пинзеник звернувся до відповідних державних органів з проханням перевірити діяльність і витрати ЦПК. У червні того ж року Генеральна прокуратура розпочала проти керівників організації кримінальне провадження за підозрою в несплаті податків та привласненні коштів. Втім, спочатку Печерський райсуд Києва відмовив слідчим у дозволі на податкову перевірку ЦПК, а згодом кримінальне провадження передали до прокуратури Черкас.
30 січня 2018 Апеляційний суд Києва визнав інформацію, поширену Пинзеником під час брифінгу у Верховній Раді, недостовірною і зобовʼязав спростувати її. Разом з тим справа проти ЦПК триває.
Бійка Шабуніна та Філімоненка
8 червня 2017 року керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін вдарив в обличчя скандального блогера і журналіста Всеволода Філімоненка. Той у відповідь облив Шабуніна із газового балончика. Інцидент стався біля Дніпровського військкомату в Києві.
Спочатку прокуратура запідозрила "антикорупціонера" в "умисному нанесенні тілесних ушкоджень середньої тяжкості", але згодом справу було перекваліфіковано — йому інкримінували ч. 2 ст. 345-1 Кримінального кодексу України "Погроза або насильство щодо журналіста".
Шабунін пояснив свою поведінку тим, що Філімоненко раніше образив співробітницю ЦПК Олександру Устінову. Це сталося в аеропорту "Бориспіль", коли блогер та ще двоє його товаришів зустріли Устінову після її повернення з відпочинку на Шрі-Ланці. В аеропорту "антикорупціонерку" запитували про її житло та про те, "чому вона відпочиває, коли в країні триває війна". Шабунін стверджував, що після "допиту Філімоненка" жінка розплакалася.
Тварини в декларації
У декларації про майновий стан за 2019 рік Устінова у розділі "Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)" вказала "маленького, волохатого, тендітного котика-муркотика" і "собаку-капці-погризяку" породи лабрадор. Втім, вона не вказала повну інформацію про доходи свого чоловіка, а також приховала дані про його грошові активи, зазначивши, що "член сімʼї не надав інформацію".
В декларації за 2020 рік ситуація повторилася — тварини в декларації залишилися, а інформація про статки чоловіка Устінової була вказана частково.
Представниця фракції "Слуга народу" Юлія Гришина пообіцяла звернутися до НАЗК. На її думку, Устінова приховує нерухомість, зареєстровану на чоловіка, зокрема 11 квартир у Києві.
Розкол у "Голосі"
Верховна Рада на пленарному засіданні 15 червня 2021 року внесла до порядку денного законопроєкти "Слуги народу" про скасування обовʼязкової української мови на телебаченні. Це стало можливим завдяки голосуванню кількох представників фракції "Голос". Ситуація ще більше загострила конфлікт всередині політичної сили.
16 червня стало відомо, що парламентська фракція "Голос", яка складається з 20 нардепів, "розкололася" навпіл - 10 народних депутатів заявили про створення обʼєднання "Справедливість", до якого увійшла, зокрема, й Олександра Устінова.
Сімʼя
Устінова знаходиться у шлюбі з Олексієм Сергійовичем Яцюком.
Дітей у подружжя станом на кінець червня 2021 року немає.
Мати — Уляна Тимофіївна Устінова.
Свекруха — Тетяна Борисівна Яцюк, працює в Апараті Верховної Ради. Сестра чоловіка — Анна Арутюнян.
Статки
Електронну декларацію про доходи за 2020 рік Олександра Устінова подала 30 березня 2021 року. Згідно з документом, вона зареєстрована у Вінниці, однак проживає у Києві.
Серед нерухомого майна Устінова вказала житловий будинок (74,8 кв.м) і земельну ділянку (468 кв.м.) у Вінниці, якими вона володіє разом із матірʼю, а також квартиру в Києві (141,2 кв. м), яка 50/50 належить їй та чоловіку. Окрім цього в декларації вказані кілька обʼєктів нерухомості, якими частково володіє Олексій Яцюк.
У власності Устінової є автомобіль Mazda 3 2014 року випуску, вартість якої оцінюється у 371 000 грн. Її чоловік їздить на Chevrolet Camaro за 440 582 грн.
Заробітна платня Устінової у Раді склала 471 500 грн. Також вона отримала 28 475 грн як гонорар від ГО "Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції", 12 600 грн як проценти від Stanford Federal Credit Union, 170 342 від Служби внутрішніх доходів США (повернення податку за 2019 рік, який сплачено в США) і 4 447 роялті від ТОВ "Офіс новин".
Згідно з декларацією, Устінова не зберігає кошти готівкою. У неї є кілька банківських рахунків. Зокрема, в АТ "УНІВЕРСАЛ БАНК" парламентар зберігає 219 087 грн. Ще понад $60 тисяч вона зберігає на рахунках американських фінансових установ.