Олександр Матусевич
Місце народження, освіта
Олександр Борисович Матусевич народився 20 березня 1974 року в селі Старий Мізунь Долинського району Івано-Франківської області.
Вищу освіту майбутній нардеп отримав у Львівському лісотехнічному інституті, навчаючись з 1991 по 1996 рр. на спеціальності "Інженер лісового господарства".
Інформація про дитячі та студентські роки Матусевича у відкритих джерелах відсутня.
Карʼєра
Одразу після закінчення інституту Олександр Матусевич влаштувався майстром лісу Солотвинського лісництва (Богородчанський район Івано-Франківської області), однак згодом перейшов на посаду помічника лісничого Ільмянського лісництва (Долинський район). У 1999 році він став лісничим Собольського лісництва (Долинський район), де пропрацював 14 років.
У 2014 році очолив ДП "Вигодське лісове господарство", а також увійшов до піклувальної ради Вигодського навчально-реабілітаційного центру Івано-Франківської обласної ради.
Політичну карʼєру Матусевич почав у 2015 році, коли пройшов до Івано-Франківської обласної ради 7-го скликання по округу №15 (Долинський район). Субʼєкт висування — політична партія "УКРОП". В обласній раді займався питаннями екології та раціонального природокористування.
Також він був членом виконавчого комітету Вигодської селищної ради.
Верховна Рада
На позачергових парламентських виборах 2019 року Матусевич переміг на одномандатному виборчому окрузі №86 (Івано-Франківська область), набравши 18 621 або 27,95% голосів виборців. Різниця між його найближчим конкурентом, самовисуванцем Анатолієм Дирівим, склала 834 голоси.
Матусевич балотувався від "Слуги народу", однак як безпартійний кандидат. На момент обрання — директор ДП "Вигодське лісове господарство".
У Верховній Раді IX скликання нардеп увійшов до складу Комітету з питань екологічної політики та природокористування. Також він є членом кількох груп з міжпарламентських зв'язків, зокрема із Канадою, Кубою та Чилі.
Станом на кінець серпня 2021 року Матусевич долучився до написання 55 проєктів закону, подав понад 130 поправок до 17 законопроєктів, направив 17 депутатських запитів і чотири рази виступив в Раді.
У народного обранця девʼять помічників, троє з них працюють за строковим трудовим договором на постійній основі, всі інші — на громадських засадах.
За даними аналітичного порталу "Слово і Діло", Матусевич поки що встиг виконати лише 14% своїх передвиборчих обіцянок.
Компромат і скандали
Кримінальна справа за звільнення
Перебуваючи на посаді директора Вигодського лісгоспу, Олександр Матусевич скаржився на "шалений тиск". Зокрема, він заявляв, що у 2017 році у лісгоспі було проведено 80 перевірок, а наступного року — 30.
В Івано-Франківській області є 16 лісогосподарських підприємств, але такого шаленого тиску і перевірок, які були за п'ять років мого керівництва у Вигодському лісгоспі, не було ні в одному підприємстві. Одні виходили – другі заходили. У нас постійно перевірки, перевірки [...] Вибачте, коли протягом року перевіряють одне й те саме, то мені здається, що є якийсь неприхований тиск на підприємство.
Також директор лісгоспу повідомляв, що проти нього було порушено кримінальне провадження через "незаконне звільнення працівника з особистих мотивів". За його словами, прокуратура тричі закривала справу нібито за відсутністю складу злочину.
Людина Коломойського та Дубінського
За даними ЗМІ, Олександр Матусевич входить до так званої "групи Коломойського". Йому закидають голосування в інтересах олігарха.
Зокрема, він був одним з тих "слуг народу", хто у жовтні 2019 року проігнорував голосування за програму роботи уряду Олексія Гончарука на пʼять років. Також він не голосував за проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності (так званий "антиколомойський закон").
Крім того, Матусевич разом з колегою по фракції Ігорем Фірсом пропонував у справах про конфіскацію необґрунтованих активів не арештовувати інші активи відповідача, якщо неможливо заарештувати його необґрунтовані активи.
Нардеп також фігурував у листуванні "слуги" Миколи Тищенка з пранкером "Джокером", який видавав себе за тодішнього генерального прокурора Руслана Рябошапку. Коментуючи тему "грошей у конвертах" для депутатів фракції монобільшості, Тищенко називав Матусевича "людиною Олександра Дубінського".
Зарплата помічниці
У грудні 2019 року ЗМІ повідомили про високі зарплати, які отримали помічники деяких народних депутатів. Так, помічниця Олександра Матусевича Євгенія Дзекунова отримала 109 785 грн. Дзекунова свого часу працювала із нардепами Сергієм Терещуком ("Єдина Україна", Народна партія), Олександром Савчуком (Партія регіонів) і Вадимом Нестеренком ("Блок Петра Порошенка").
Російські санкції
Матусевич входить до переліку фізичних осіб, проти яких уряд Російської Федерації запровадив економічні санкції. У цьому списку, який був оновлений 20 серпня 2021 року, нардеп посів 527 місце.
Сімʼя
Олександр Матусевич одружений, виховує двох дітей: дочку Христину й сина Олександра. Дружина — Галина Василівна Матусевич, приватна підприємиця (роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах).
Тесть — Василь Ількович (Ілліч) Угринчук, пенсіонер. Теща — Ярослава Михайлівна Угринчук, пенсіонерка і приватна підприємиця.
Інформація про батьків нардепа у відкритому доступі відсутня.
Олександр Матусевич є кумом (хрестив сина) Василя Дмитровича Хомина — заступника начальника управління, начальника дільничих офіцерів поліції Головного управління Національної поліції Івано-Франківської області. Свого часу Хомин був начальником Долинського відділення поліції Калуського відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області.
Декларація
Електронну декларацію про майновий стан і доходи за 2020 рік Матусевич оприлюднив 27 березня 2021 року. В документі зазначено, що він зареєстрований і проживає у селі Пациків Долинського району Івано-Франківської області.
Обʼєкти нерухомості. Нардеп разом із родиною проживає у будинку свого тестя площею 136 кв. м в Пацикові. У власності Матусевича є житловий будинок (202,7 кв. м) в селі Старий Мізунь Долинського району. Вартість будинку не вказана.
В Києві він проживає у номері (25,8 кв. м) готельного комплексу "Національний", а також винаймає нежитлове приміщення площею 40 кв. м у місті Долина.
В рідному селі Матусевич володіє земельною ділянкою 2044 кв. м. Також він має право на користування земельною ділянкою 754 квадрати, які належить його тестю. Вартість ділянок не вказана.
У тещі нардепа є земля і торговий павільйон у смт Вигода.
Транспортні засоби. Народний обранець володіє автівкою Volkswagen Passat 2018 року випуску за 1 050 225 грн. На його дружину записаний вантажний автомобіль Citroen Nemo 2013 року за 135 000 грн.
Доходи. Протягом року Олександр Матусевич заробив у Верховній Раді 454 345 грн. Окрім невеличких процентів від "ПриватБанку", це його єдиний офіційний дохід.
Дружина нардепа заробила 215 356 грн, а її мати — 334 471 грн. Також теща і тесть Матусевича отримали 25 800 і 29 826 грн пенсії відповідно.
Грошові активи. Ярослава Угринчук зберігає готівкою 90 000 грн і 13 000 євро. Інших активів у декларації нардепа не вказано. Разом з тим там вказано, що Олександр Матусевич під поручительство дружини у жовтні 2018 року взяв у ПАТ "Державний ощадний банк України" кредит на суму 462 889 грн. Станом на 2020 рік залишок кредиту (фінансові зобовʼязання) становить 402 964 грн.
У соцмережах
Також у нардепа є обліковий запис в Instagram, на який підписані 262 користувачі.