Олександр Данилюк
Дитинство, освіта
Олександр Данилюк народився 22 липня 1975 року в місті Григоріополь (Молдова). Після народження сина сімʼя повернулася до Києва. Батько Олександр Петрович працював директором Інституту Академпроєкт Академії наук України, а мати Людмила Володимирівна викладала кібернетику в Київському політехнічному інституті.
Олександр Данилюк навчався у фізико-математичному класі київської школи №15. У 1998 році закінчив Національний технічний університет (КПІ) за спеціальністю інженер-електрик і паралельно здобув освіту в галузі фінансів у Київському інституті інвестицій.
Протягом 1999-2001 років Данилюк навчався в Бізнес школі університету Індіани (США), де став магістром ділового адміністрування.
Володіє українською, російською, англійською, іспанською та французькою мовами.
Трудова діяльність
Трудову діяльність Данилюк почав іще під час навчання в університеті в 1995 році як брокер в українській компанії TEKT бізнесмена Вадима Гриба. Потім був керівником департаменту інвестиційного банкінгу в "Альфа Капітал" і молодшим інвестиційним менеджером в американському фонді Western NIS Enterprise Fund (WNISEF).
Протягом трьох років Данилюк працював у міжнародній консалтинговій фірмі McKinsey & Company в Лондоні і Москві.
У 2006-2010 роках керував інвестиційним фондом Rurik Investment у Лондоні і Люксембурзі.
Державна служба
У 2005 році Данилюк став економічним радником премʼєр-міністра Юрія Єханурова. Серед іншого займався приватизацією Криворіжсталі, питаннями енергетики тощо.
У 2010 році четвертий президент Віктор Янукович призначив Данилюка своїм позаштатним радником. Того ж року Данилюк очолив Координаційний центр з упровадження економічних реформ, котрим опікувався глава Адміністрації президента Сергій Льовочкін. Цей центр був формально аполітичною структурою з розробки та впровадження реформ для поліпшення інвестиційного клімату, зміцнення принципу верховенства права та розвитку відносин з Міжнародним валютним фондом, однак більшість його розробок не були втілені у життя.
17 липня 2014 року Данилюк став представником президента України Петра Порошенка у Кабінеті Міністрів України, а у вересні 2015 року — заступником голови АП.
Олександр Данилюк безпосередньо брав участь у підтримці антикорупційних реформ, зокрема розробці законопроєкту про Національне антикорупційне бюро, запуску Агенції з питань запобігання корупції та впровадженні електронних декларацій.
Робота у Мінфіні
14 квітня 2016 року Верховна Рада України відправила у відставку уряд Арсенія Яценюка й затвердила новий склад Кабінету Міністрів України на чолі з Володимиром Гройсманом. Портфель очільника Мінфіну в цьому уряді отримав Олександр Данилюк.
На цій посаді відзначився участю у націоналізації ПриватБанку, а також ініціював звільнення Романа Насірова, голови Державної фіскальної служби, якого він звинуватив у корупції та саботуванні реформ у податковій адміністрації.
7 червня 2018 року Верховна Рада 254 голосами "за" звільнила Данилюка з посади міністра фінансів. Цьому передувала сварка з премʼєр-міністром Гройсманом, зокрема в частині реформування Державної фіскальної служби. 23 травня 2018 року Гройсман відмовився призначити Яну Бугримову заступником Данилюка з податкового напрямку та невдовзі прямо підпорядкував собі ДФС, забравши департамент у міністерства фінансів. У відповідь Олександр Данилюк 31 травня надіслав листа послам країн G7, де написав, що "Гройсман свідомо гальмує реформу ДФС".
Робота в команді Зеленського
У 2019 році кандидат у президенти України Володимир Зеленський представив Данилюка як свого радника з міжнародної політики і економіки. Він літав із Зеленським у Париж на першу міжнародну зустріч у складі так званої "дрім-тім".
Після перемоги Зеленського на виборах Данилюк став Секретарем РНБО, з 19 червня 2019 року — керівником Національного координаційного центру кібербезпеки.
27 вересня 2019 року написав заяву про відставку з посади Секретаря РНБО, яку три дні по тому задовольнив Зеленський.
За однією із версій, причиною відставки став його давній конфлікт з тодішнім главою Офісу президента Андрієм Богданом. Хоча президент Зеленський стверджує, що Данилюк пішов з команди через те, що не отримав посаду премʼєр-міністра. Сам екссекретар РНБО пояснив свою відставку досить розпливчато.
Відставка з посади секретаря РНБО – моя ініціатива. Це було свідоме рішення, яке ґрунтується на тому, що відбувається і як зараз формується політика. Мені просто не цікаві підкилимні ігри, якими займаються деякі персонажі
Нині Данилюк очолює наглядову раду Національного Депозитарію.
Скандали
- У 2021 році конкурсна комісія не допустила Олександра Данилюка до подальшої участі у відборі на главу Бюро економічної безпеки, оскільки його диплом бізнес-освіти Університету Індіани (Indiana University) не пройшов процедуру нострифікації в Україні. Проте Данилюк зазначив, що в переліку документів, які має подати кандидат, немає такої вимоги. Юридична компанія "Міллер" від його імені подала позов до Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК) до комісії з відбору директора БЕБ з вимогою заборонити подальші етапи конкурсу.
Данилюк особисто закликав президента Володимира Зеленського ініціювати новий конкурс на директора цього органу.
* У липні 2021 року Данилюк на святкуванні свого дня народження вдарив ексміністра економіки, а нині радника голови Офісу президента Тимофія Милованова.
Як розповіли ЗМІ, Данилюк і Милованов відійшли поговорити і почали сваритися. Іменинник попросив свого гостя залишити свято та доповісти голові ОПУ Андрієві Єрмаку, що його вигнали з дня народження. В якийсь момент Милованов звернувся до Данилюка зі словами: "Тобі згадати, як ти в часи Януковича працював?". Після чого Данилюк назвав гостя покидьком і зацідив йому в обличчя, розбивши брову. Чоловіків розбороняли інші гості.
Пізніше Милованов пояснив, що Данилюк вдарив його, "бо кандидату не сподобалось рішення комісії про його відсторонення від конкурсу" в очільники БЕБ.
Кандидат каже, що він - реформатор, що на комісію чинили тиск, щоб його відсторонити. А насправді — тиск чинить сам реформатор. І тоді це не реформатор, а гопнік
Сам Данилюк заявив, що в нього нема особистого конфлікту з Миловановим, а лише з його "господарями".
В особистій розмові Тимофій визнав, що виконав вказівку від Офісу президента — зняти мене з конкурсу на посаду директора БЕБ. Потім запропонував мені йти в Окружний адміністративний суд Києва під керівництвом Вовка. Саме той зашкварений суд, який досі не ліквідували тільки тому, що суддя Вовк, як і Милованов, погодився бути фунтом Офісу президента
Він звинуватив керівництво країни у тому, що система влади нині будується на маріонетках, а також зажадав пояснень від президента Зеленського.
Родина та хобі
Дружина Ольга Володимирівна Данилюк — уродженка Львова, має громадянство Великої Британії. Здобула освіту у британському коледжі Saint Martinʼs College of Art and Design в Лондоні, а також захистила докторську дисертацію у Royal School of Speech and Drama. Працювала театральним дизайнером у Нью-Йорку та Москві. Після повернення в Україну підтримувала українську армію, зокрема у 2018-2020 роках поставила спектаклі "Листи з Нью-Йорка" за участю дітей із зони бойових дій. Зараз працює театральним режисером у Лондоні. Також з осені 2017 року очолює Театральну лабораторію при Мистецькому Арсеналі в Києві.
Старший син Річард народився у 2001 році в Києві. Захоплюється фізикою, хімією та іншими точними науками. Наразі навчається в одному з найстаріших коледжів у Великій Британії — Winchester College.
Молодший син Володимир народився в 2011 році у Лондоні. Полюбляє шахи та футбол.
Обидва сини Данилюків мають британське громадянство. Сам же політик заявив, що в 2016 році позбувся паспорта Великої Британії через бажання будувати політичну карʼєру в Україні.
Хобі Данилюка — альпінізм, спортивний велосипед і байдарки.
Статки
У декларації Данилюка за 2019 рік:
- будинок на 290 кв. м та ділянка землі на 984 кв. м у Вишеньках під Києвом;
- швейцарський годинник Sector Watch та картина, що належить його сину Володимиру;
- авто Вольво ХС60 2017 року, взяте в лізинг.
Зарплата Данилюка в РНБО склала 297 395 гривень, гонорари від лондонської компанії — 1 692 125 гривень, зарплата дружини — 73 354 гривні.
Готівкою в Данилюка та його дружини — 36 тисяч доларів, окремо в Ольги Данилюк 4 тисячі фунтів. Суму у 45 895 євро і 3130 доларів ексчиновник тримає в Приватбанку. Натомість його дружина зберігає там 54 211 гривень.