Марина Бардіна
Освіта
Марина Олегівна Бардіна народилася 17 грудня 1992 року в Полтаві. Після закінчення Полтавської гімназії №33 вона вступила до Національного університету "Києво-Могилянська академія", який закінчила у 2016 році, здобувши ступінь магістра соціології.
З 2015 по 2016 рр. була парламентським інтерном Національного демократичного інституту в міжфракційному депутатському об'єднанні "ЄвроОптимісти".
У 2017 році майбутня нардепка стажувалася у Вашингтоні за програмою The James S. Denton Transatlantic Fellowship, а також у штаб-квартирі International Republican Institute. З жовтня того ж року продовжила навчання в Докторській школі ім. родини Юхименків Києво-Могилянської академії.
У 2020 році здобула ступінь магістра з міжнародного права в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету ім. Шевченка.
Громадська та професійна діяльність
З 2011 року Марина Бардіна почала вивчати питання прав людини у сфері гендерної рівності. Стала співзасновницею громадської організації "Час рівності" та написала кілька статей на гендерну тематику. Також була учасницею Асоціації програми "Молодь змінить Україну" благодійного фонду Богдана Гаврилишина.
У Верховну Раду Бардіна потрапила задовго до обрання народним депутатом. В період з 2016 по 2019 рр. вона на платній основі працювала помічником-консультанткою Сергія Лещенка, який пройшов до парламенту VIII скликання по списку партії "Блок Петра Порошенка", однак під кінець депутатської каденції разом з кількома іншими "єврооптимістами" вийшов зі складу фракції.
У ЗМІ можна знайти інформацію, що Бардіна на громадських засадах була помічницею нардепа від БПП, голови правління Комітету виборців України Олександра Черненка. Втім, сама вона заявляє, що була лише оформлена у Черненка "задля отримання пропуску до ВР", але не працювала із ним.
Під час президентської кампанії 2019 року Бардіна приєдналася до команди кандидата Володимира Зеленського як експертка з питань рівності прав і можливостей чоловіків та жінок.
У Верховній Раді
На позачергових виборах до Верховної Ради, які відбулися 21 липня 2019 року, Марина Бардіна була обрана народним депутатом від партії "Слуга народу" (№62 у партійному списку). Дата набуття депутатських повноважень — 29 серпня.
У парламенті IX скликання вона очолила підкомітет з питань дотримання Україною міжнародних зобовʼязань у сфері захисту прав людини та гендерної політики Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва; заступниця голови Комітету.
Також нардепка є членом Тимчасової слідчої комісії ВРУ щодо контролю за розслідуваннями нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів. Крім цього, вона входить до складу Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи.
За даними на середину липня 2021 року, Бардіна стала автором або співавтором майже 70 проєктів закону, подала 66 поправок до чотирьох законопроєктів, 14 разів виступала у Раді та направила 32 депутатські запити, зокрема 12 до Кабінету міністрів.
Одним з головних своїх досягнень парламентарка вважає ухвалення закону щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною (законопроєкт №3695), який дозволяє чоловікам йти у декрет.
Головна новація закону стосується додаткової двотижневої відпустки для чоловіків впродовж перших трьох місяців від народження дитини. Ця відпустка буде оплачувана для них [...] Трирічну відпустку по догляду за дитиною тепер може взяти як мати, так і батько дитини, однак лише хтось один [...] Наша ідея полягала в тому, щоб у родині ніхто нікому нічого не доводив. Можливість іти в декрет — це збільшення ролі батька в житті дитини, урівноваження відповідальності.
Президент Володимир Зеленський підписав цей закон 6 травня 2021 року.
Компромат і скандали
ДТП із Лещенком
9 листопада 2018 року Бардіна потрапила в ДТП, знаходячись у машині Сергія Лещенка. Аварія сталася на Великій окружній дорозі в Києві. За словами Лещенка, вантажівка на швидкості врізалася в його автівку (Volkswagen Golf), коли він "припаркувався в дозволеному місці на узбіччі".
Після зіткнення вантажівка MAN зʼїхала у кювет і перекинулася. Водії обох автівок не зазнали серйозних травм, а от Бардіну забрали до медзакладу з підозрою на струс мозку. Втім, після обстеження її відпустили.
"Друзі, може ви чули, що ми разом з моєю помічницею Мариною потрапили у ДТП. На щастя, обійшлося без жертв і навіть травм. Марина після обстеження у лікаря виписалася. Мій "гольфік" в мотлох, і я не знаю, чи підлягає він відновленню. Але все це лише залізо, яке не варто ні життів, ні здоровʼя […] Бережіть себе і людей, яких любите", — написав Лещенко у себе у Facebook, оприлюднивши спільне фото з помічницею.
У ЗМІ періодично звучать закиди, що Марина Бардіна є "креатурою" Лещенка, який після завершення депутатської каденції став членом Наглядової ради "Укрзалізниці".
Погрози від колег
На початку травня 2020 року "слуга" Богдан Яременко повідомив, що його колезі по фракції Марині Бардіній надходять погрози. Це сталося після того, як вона виступила у Верховній Раді щодо схвалення Комітетом проєкту постанови про Другу світову війну, в якій, зокрема, відповідальність за початок війни покладалася як на нацистську Німеччину, так і на СРСР. Зрештою парламент не підтримав цей документ.
"Не прийняли, так не прийняли […] Однак комусь здалося мало "перемоги". Того ж дня Telegram-канал, автори якого не приховують свого членства у фракції партії "Слуга народу" (), в буквальному сенсі вис…ли брудний хамський пост проти моєї колеги Марини Бардіної, яка виконувала свої професійні обовʼязки, доповідаючи з парламентської трибуни рішення комітету, який схвалив текст постанови про Другу світову війни […] Пост містить погрози на адресу Марини, а також розкриває особисту інформацію про неї", — написав Яременко у Facebook.
Згодом сама Бардіна повідомила, що має намір звернутися з відповідною заявою до поліції.
Відповідальність за сексизм
Марина Бардіна жорстко відреагувала на скандал у Миколаєві в червні 2020 року за участі керівників "Слуги народу" Олександра Корнієнка та Давида Арахамії, які, не підозрюючи, що їхню розмову записують, обговорювали свою колегу по фракції Ірину Аллахвердієву. Як відомо, під час розмови чоловіки вдалися до сексистських та образливих висловлювань.
"Я не підтримую негативну чи з забарвленням сексизму комунікацію відносно жінок […] За словами пана Корнієнка, це був монтаж і приватна розмова. Можливо. Але знову ж таки це зіграло проти жіноцтва і депутатів. У відповідь та на запобігання цьому парламент має не лише підтримати 50-відсоткову гендерну квоту, а й встановити відповідальність для депутатів за сексизм та дискримінацію", — прокоментувала Бардіна скандал.
Нардепка також була одним з активних критиків т.зв. "параду на підборах". 2 липня 2021 року вона запевнила, що міністр оборони Андрій Таран пообіцяв, що жінки-військовослужбовиці не крокуватимуть Хрещатиком на високих підборах.
За її словами, парламентарі домовилися з керівництвом Міноборони "спільно попрацювати над встановленням рівності в Збройних Силах України та підтримкою жінок на службі".
Родина
Марина Бардіна заміжня. Чоловік: Цимбаленко Володимир Валерійович. Станом на липень 2021 року дітей у подружжя немає.
Свекор: Цимбаленко Валерій Володимирович.
Статки
Електронну декларацію про доходи за 2020 рік Бардіна подала 31 березня 2021 року. В ній вона вказала, що зареєстрована в селі Копили Полтавської області.
Згідно із документом, нардепка не має власного житла. Натомість її чоловік володіє часткою квартири (20%) у Полтаві загальною площею 89,1 кв. м. Також він орендує квартиру площею 26,3 кв. м у Києві.
В розділі "Обʼєкти незавершеного будівництва" Бардіна вказала квартиру в Києві (48,06 кв. м). Як зазначається, цей "обʼєкт повністю або частково побудований з матеріалів чи за кошти субʼєкта декларування або члена його сімʼї". Земельна ділянка, на якій він будується, належить Київській міській держадміністрації.
У цьому ж розділі є ще три недобудовані обʼєкти: дві квартири в столиці 46,3 кв. м (юрособа — КМДА) і 70,55 кв. м (юрособа — ОК "Індивідуальних забудовників "Новосел"), які мають відношення до Володимира Цимбаленка, а також окреме нежитлове приміщення у будинку (7 кв. м).
Бардіна володіє цінними паперами ТОВ "Компанія з управління активами "БІЗНЕС-ГАРАНТ" на суму 386 215 грн.
За рік роботи у Верховній Раді нардепка заробила 506 052 грн. Її чоловік, працюючи в ТОВ "СІКЛУМ" (програмне забезпечення, продаж компʼютерного обладнання), заробив 1 313 231 грн.
У Бардіної та Цимбаленка є кілька банківських рахунків, однак суми, які на них можуть знаходитися, в декларації не вказані. Про готівкові кошти та транспортні засоби у документі також немає згадки.
Соцмережі
Марина Бардіна має сторінку у соцмережі Facebook. Сторінка відкрита, однак на ній відсутня можливість підписатися. Щоб слідкувати за оновленнями депутатки, потрібно додати її у друзі.
На сторінку Бардіної в Instagram станом на середину липня 2021 року підписано 1227 користувачів.