Усі досьє
Максим Степанов

Максим Степанов

Ранні роки, освіта, початок карʼєри

Народився 18 серпня 1975 року в селі Сковородіно Амурської області (Росія) в родині медиків. Невдовзі сім'я перебралася в Україну, до міста Словʼянськ.

У 1990–1992 роках працював санітаром у Слов'янській міській лікарні № 1.

У 1998 році закінчив Донецький національний медичний університет за спеціальністю "Хірургія". Проте за спеціальністю не працював.

У 1999 році Степанов обійняв посаду заступника генерального директора ДК "Торговий дім "Газ України" НАК "Нафтогаз України", з 2001 року – заступника генерального директора ЗАТ "Промислово-фінансова компанія "Віче".

У 2003 році Степанов уперше обійняв посаду в органах влади, ставши заступником голови Державної податкової адміністрації України. Тоді ж він отримав і другий диплом про вищу освіту – закінчив Київський національний університет за спеціальністю "Міжнародна економіка".

Директор державного підприємства "Поліграфічний комбінат" Україна" з виготовлення цінних паперів" Максим Степанов, 2014 рік

Робота в органах влади

Вперше у владі з'явився у 2008 році, коли став першим заступником голови Одеської ОДА Миколи Сердюка. Пробув на посаді два роки, а коли президентом України став Віктор Янукович — його звільнили. З 2011 року був директором поліграфкомбінату "Україна", який одним із перших почав друкувати в країні ID-картки. Також там виготовляють бланки офіційних документів (паспорти, трудові та медичні книжки, посвідчення, документи про освіту, ліцензії, страхові поліси, товарно-транспортні накладні, лікарняні листи тощо.

Степанов став головою Одеської ОДА 12 січня 2017 року, змінивши на цій посаді Міхеїла Саакашвілі. 6 квітня 2019 року Степанова відсторонили, а 10 квітня звільнили з посади очільника Одеської ОДА.

З 30 березня 2020 року — міністр охорони здоровʼя України в Кабінеті міністрів Дениса Шмигаля. Став четвертим міністром на цій посаді за 7 місяців. Його попередник Ілля Ємець оскандалився висловлюванням про те, що від коронавірусу "помруть усі пенсіонери".

У 2020 році Степанов очолив список партії "Слуга народу" на виборах до Одеської обласної ради.

"Одещина заслуговує на реальні зміни, які почав президент. Але реалізувати їх можна тільки за наявності його команди у місцевій владі. Це унікальний шанс на зміни, який ми не можемо втратити. Я прийняв рішення посилити команду президента в Одеській області і погодився очолити список партії "Слуга народу" в обласну раду", — пояснив він своє рішення.

Петро Порошенко та Максим Степанов роздивляються бланк паспорта громадянина України нового зразка у формі пластикової картки, 2015 р.

Хто кому кум, брат, сват в оточенні Степанова

У 2017 році програма "Схеми" проінформувала, що Максим Степанов має спільний бізнес із олігархом Леонідом Юрушевим, а саме 61% у ТОВ "Республіканський правовий союз", згідно з Реєстром юридичних та фізичних осіб. Юрушев має 30%. Третім засновником і директором фірми є Ігор Степанов, рідний брат на той момент переможця конкурсу на посаду голови Одеської ОДА.

Батько, Володимир Степанов, був головним лікарем клінічної лікарні у Слов'янську і депутатом міськради. Потрапив до бази сайту "Миротворець" за те, що голосував за створення "Слов'янської народної дружини", а також проведення псевдореферендуму за відділення частини Донбасу від України.

Степанов також кум Ігоря Палиці. Останнього називають товаришем і бізнес-партнером олігарха Ігоря Коломойського. Зараз Ігор Палиця – нардеп IX скликання, член депутатської групи "За майбутнє" у Верховній Раді України.

Дружина міністра Степанова Наталя Михайлівна володіє бізнесом в Естонії — IPDevelopment Group OU.

Максим Степанов з дружиною Наталією

Степанов і вакцини від COVID-19

  • Масову вакцинацію від COVID-19 першою у світі почала Великобританія. Це сталося 8 грудня 2020 року. Згодом підтягнулися інші країні, зокрема Ізраїль, який почав шаленими темпами щепити своє населення. В Україні в той час навіть на горизонті не майоріла бодай перша партія хоча би якоїсь вакцини. Всі уряди укладали договори з Pfizer про постачання вакцини ще в липні 2020 року, Україні теж потрібно було зробити це раніше, зазначила гендиректор Pfizer Ukraine Зоряна Цілик 5 лютого. 30 грудня стало відомо, що МОЗ уклало контракт на постачання китайської вакцини Sinovac, однак терміни її поставок невідомі. Детективи НАБУ розпочали розслідування щодо можливих зловживань при закупівлі вакцини від коронавірусу компанії Sinovac Biotech по $17,85 за дозу за допомогою фірми-посередника.

Зрештою в МОЗ повідомили, що першою в Україну приїде вакцина Covishield, яку вироблено в Індії за ліцензією AstraZeneca. Степанов обіцяв, що вакцина прибуде до 15 лютого. Однак 15 лютого препарат так і не приїхав. Зі слів міністра Степанова, є якась бюрократична недомовленість між COVAX і Pfizer, а також якась логістична затримка в Індії.

"В усіх країнах світу питання вакцин вирішують лідери країн, і Зеленський обіцяв нам улітку, що Україна буде однією з перших країн, яка отримає вакцину. Де? Коли вже почали вакцинуватися у Зімбабве, то Україна ще не почала. Україна залишилась тільки разом з Білоруссю, але там Лукашенко планує лікувати коронавірус трактором, а в нас?.. Я готовий будь-якої хвилини ще раз підписатися за відставку Степанова. Спочатку ми були на передостанньому місці в Європі за кількістю тестувань, потім у нас був повний завал із забезпеченням киснем ліжок. Тепер у нас вакцинація ніяк не розпочнеться. Ну це вже перетворюється на трагікомедію", — прокоментував провал старту вакцинації нардеп від "ЄС" Олексій Гончаренко.

В повітрі вже пахло смаленим, про відставку Степанова в парламенті стали говорити дедалі частіше, але зрештою індійську вакцину привезли й міністра залишили.

1 березня Степанов першим із чиновників вакцинувався від коронавірусної хвороби препаратом індійського виробництва CoviShield. Це відбулось у прямому ефірі.

Важливо: Щеплення в прямому ефірі. Як Степанов з вакциною президента і міністрів підставив
Губернатора Одещини Максима Степанова пригостили пиріжками, 2019 рік / dumskaya.net / Facebook.com

Цитати

Про заборону на продаж шкарпеток під час січневого локдауну: "Точно було можна розрахувати, яка кількість нових шкарпеток або футболок потрібна людині на цей час".

Порівняв китайську вакцину з iPhone: "Українська ментальність така: все китайське — погане апріорі. Однак Sinovac Biotec — одна з найбільших у світі по виробництву вакцин. Її акції торгуються на Nasdaq (американська біржа, що спеціалізується на акціях високотехнологічних компаній, — "ДС"). Що цікаво: українці спокійно стоять у чергах за смартфонами iPhone, які виробляються в Китаї, і навіть кажуть: "Класний телефон", — а до китайської вакцини ставляться скептично".

Про НАБУ, яке відкрило проти Степанова справу за можливі махінації при закупівлі вакцин: "В нас ідіотів у країні, які пишуть заяви, відкривають справи, велика кількість, про ці справи навіть ніхто не знає, але їх відкривали і розслідували, бо не можуть не відкрити".

На засіданні Кабміну

Власність

Згідно з декларацією за 2019 рік, яку він подав перед звільненням із посади голови Одеської ОДА, у дружини Степанова Наталі є квартира в Києві площею 340,9 кв. м., а також машиномісце.

Видання "Страна" зʼясувало, що задекларована квартира Степанова площею 340 кв. м. коштує приблизно $850 тисяч. Її розташовано у хмарочосі біля палацу "Україна".

"Висотка обжита. На вході і в ліфті — пропускна система. Чергує охорона та консьєрж. А мешканці можуть прямо з поверху потрапити в підземний гараж", — повідомляє видання.

Також родина Степанова орендує в Одесі квартиру 196,3 кв. м.

Степанов задекларував чоловічі наручні годинники Rolex, Breguet та Piaget. У дружини міністра є два годинники Breguet, годинник Rolex, годинник Girard-Perregaux, каблучка з діамантом і підвіска Mauboussin, підвіска та дві каблучки Cartier, сережки та підвіска Van Cleef & Arpels, шуба Marco&Vanoll, шуба Loro Piana. Чиновник задекларував картину.

Степанов має авто Land Rover 2014 року випуску, його дружина — Lexus 2013 року і Lexus 2016 року випуску.

Окрім бізнесу в Естонії, в дружини Степанова є 50% активів у ТОВ "ЕДʼЮГЕТ", 33% — у ТОВ "СПЕЦАГРОТЕХ", 50% — у ТОВ "ЮРОСОБА В КИЄВІ", 50% — у ТОВ "ФЕІР ПІКСЕЛ", 30% — у ТОВ "Країна бажань", 30% — у ТОВ "МІСЬКПОСТАЧЗБУТ".

У міністра є частка у ТОВ "Республіканський правовий союз", а також свій благодійний фонд — "Фонд Максима Степанова".

Дружина Степанова — не тільки бізнесвумен, а ще й лікарка, працює в НМУ ім. Богомольця, де у 2019 році отримала 13 290 зарплати, а також у ДУ "Інститут нефрології НАМН України", де отримала 40 936 зарплати. Її дохід від підприємницької діяльності склав 694 999 гривень. Зарплата Степанова в Одеській ОДА склала 87 807 гривень.

Сума грошових активів Степанова і його родини більш ніж у 10 разів вища за суму всіх доходів.

У декларації за 2020 рік у Степанова зʼявилося ще одне авто — Lexus 2005 року випуску. Тобто тепер у них ыз дружиною по дві машини на кожного. Степанов у 2020 році заробив 497 527 гривень за основним місцем роботи, також він отримав майже 230 тисяч грн доходу у вигляді відсотків.

Його дружина заробила 988 840 грн від підприємницької діяльності та понад мільйон зарплати.