Іван Вигівський
Ранні роки та освіта
Іван Михайлович Вигівський народився 26 березня 1980 року на Житомирщині.
У 2003 році здобув вищу профільну освіту в Національному університеті внутрішніх справ України.
Кар'єра
У 1999 році Вигівського призначили на посаду слідчого Очаківського міськрайонного відділу управління Міністерства внутрішніх справ у Миколаївській області. Завдяки наполегливій праці, цілеспрямованості та продемонстрованим результатам у 2015 році став начальником Очаківського відділу, який очолював до 2016-го.
З 2016 року Вигівський став заступником начальника Головного управління Нацполіції — начальником слідчого управління ГУНП Миколаївщини. На цій посаді він перебував до 2020 року.
У лютому 2020-го він вперше був призначений керівником поліції окремого регіону — Полтавщини (2020-2021).
У Полтаві керівник зарекомендував себе як хороший професіонал, брав участь у розслідуваннях різної складності, організував підвищення кваліфікації особового складу, реорганізував та поліпшив роботу територіальних підрозділів регіону.
За час його керівництва викрили злочинну групу, яка організувала мережу гральних закладів у різних куточках України, розслідували замовне вбивство та затримали угрупування, яке підривало банкомати з метою заволодіння грошовими коштами.
Крім того, за безпосереднього керівництва Вигівського, була проведена гучна операція з ліквідації "полтавського терориста", який переховувався кілька днів, захопив у заручники поліцейського та погрожував правоохоронцям гранатою. В результаті терорист був ліквідований снайпером.
Можу охарактеризувати Івана Виговського тільки позитивно. Він був на своєму місці, дуже відповідальна людина. Ті завдання, які перед ним ставили з боку Полтавської облдержадміністрації або Офісу президента, завжди виконувалися. У нас була повна взаємодія і розуміння. Він сильна особистість, людина слова. Конструктивний, послідовний. Раз йому зараз довірили таку високу посаду, його роботу і в Києві оцінили високо.
Невдовзі після свого призначення очільником поліції Полтавської області Іван Вигівський звільнив кількох керівників підрозділів — за порушення їхніми підлеглими службової дисципліни. Також він анонсував звільнення за вчинення "ганебних вчинків", зокрема — керування транспортними засобами у стані алкогольного сп'яніння.
"Якщо в побуті працівник поліції вчиняє адмінправопорушення, він не може працювати у цій системі, тим паче — контролювати своїх підлеглих", — коментував тоді свої принципи Вигівський.
За рік, 11 серпня 2021 року, Вигівського було офіційно представлено як нового очільника Головного управління Національної поліції у Києві. Він замінив на цій посаді Андрія Крищенка, про відставку якого стало відомо раніше.
За словами Івана Вигівського, Київ є серцем української держави. Він переконаний, що всі регіони України повинні рівнятися на столицю, а також не поступатися в якості оперативно-розшукової та слідчої роботі.
З цієї причини він визнавав пріоритетні напрями у роботі: боротьба з організованою злочинністю та безпека на вулицях.
Після трагічної загибелі 18 січня 2023 року в авіакатастрофі тодішнього міністра внутрішніх справ Дениса Монастирського та призначення в.о. очільника МВС Ігоря Клименка на Вигівського 20 січня уряд поклав обов'язки виконуючого обов'язки керівника Національної поліції.
14 липня 2023 року Кабінет міністрів України остаточно призначив його головою Національної поліції України, позбавивши примітки "в.о."
Скандали
Івана Вигівського не було помічено у гучних скандалах.
Одним з найбільших викликів у його кар'єрі стали масові сутички в Нових Санжарах Полтавської області у лютому 2020 року, коли на початку пандемії коронавірусу туди привезли на обсервацію евакуйованих з Китаю українців. Тоді місцеві, побоюючись зараження коронавірусною інфекцією COVID-19, закидали автобус із евакуйованими з китайського Уханя камінням, перекривали дороги, палили шини та нападали на правоохоронців.
Однак протести та сутички вдалося швидко приборкати. Олег Синєгубов вважає, що це особиста заслуга Виговського.
Всі ж бачили, що відбувалося в Нових Санжарах — як там спрацювала поліція! Так, там був і ексглава МВС Арсен Аваков, і все керівництво Нацполіції. Але Виговський як начальник головного управління поліції Полтавської області ніс особисту відповідальність за охорону громадського порядку.
Місцеві мешканці звинувачували керівництво поліції регіону у перевищенні службових обов'язків і побитті протестувальників, проте Вигівський заявив, що правоохоронці діяли чітко "у межах чинного законодавства".
Тоді Нацполіція Полтавської області під його керівництвом порушила кілька кримінальних проваджень: блокування транспортних комунікацій (ст. 279 КК України), групове порушення громадського порядку (ст. 293 КК України), масові заворушення (ст. 294 КК України), порушення рівноправності громадян залежно від національної належності, поєднані з насильством чи погрозами (ч. 2 ст. 161 КК України), замах на умисне заподіяння поліцейському тілесних ушкоджень у зв’язку з виконанням службових обов’язків (ст. 15 ч. 2 ст. 345 КК України) та заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку (ст. 295 КК України).
П'ятеро учасників протестів у 2021 році були засуджені до 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном 1 рік.
Доходи
У декларації за 2020 рік Вигівський вказав, що володіє автомобілем Volkswagen Touareg 2015 року випуску, а його дружина – Volkswagen Golf 2014 року. Також сім'я станом на 2020-й володіла двома квартирами – у Полтаві та Очакові. Вигівський має дві земельні ділянки на Миколаївщині – в населених пунктах Баловне (площею 1100 м²) і Куцуруб (площею 1500 м²).
Інформації про поточні доходи та майновий стан очільника Національної поліції немає, оскільки доступ до електронних декларацій з 2022 року тимчасово закритий з метою захисту даних і протистояння кібератакам з боку Російської Федерації.
Родина
Про сім'ю Івана Вигівського майже нічого не відомо, а сам головний правоохоронець не надто любить давати інтерв'ю та розповідати про особисте життя.
Одружений на Валентині Вигівській, має доньку Єлизавету.
Соціальні мережі
Офіційна сторінка Івана Вигівського у Facebook.