Усі досьє
Ігор Луценко

Ігор Луценко

Ранні роки, освіта та карʼєра

Ігор Вікторович Луценко народився в 1978 році в Києві. Здобув вищу освіту в Києво-Могилянській академії на факультеті економічних наук, яку закінчив у 2000 році. Двома роками пізніше отримав диплом магістра економіки в EERC (нині Київська школа економіки).

У 2003 році Луценко був зареєстрований як фізособа-підприємець і займався гуртовою торгівлею, однак незабаром діяльність припинив.

Луценко працював консультантом Міжнародного центру перспективних досліджень, а потім почав карʼєру в ЗМІ. Був редактором розділів економіки в журналі "Компаньйон", журналі "Власть денег", журналі "Кореспондент", працював головним редактором "Економічної правди" в інтернет-виданні "Українська правда".

Ігор Луценко

Громадська і політична діяльність

Ігор Луценко є засновником і активістом громадського руху "Збережи Старий Київ", який було створено у відповідь на плани київської влади збудувати на території державного історико-архітектурного заповідника "Стародавній Київ" багатоповерховий будинок для високопоставлених чиновників МЗС.

Також Луценко брав активну участь в боротьбі проти реконструкції Гостиного двору на Контрактовій площі в Києві та з забудовою Андріївського узвозу олігархом Рінатом Ахметовим. Зараз ці обʼєкти знаходяться в недобудованому вигляді.

У грудні 2011 року Луценко став "Людиною року" в номінації "Громадський активіст" за версією "Комсомольської правди".

Ігор Луценко — член організації "Збережи Старий Київ", 2011 р

У жовтні 2012 року балотувався до Верховної Ради як незалежний кандидат у 223 виборчому окрузі (Шевченківський район м.Києва), але зняв свою кандидатуру на користь кандидата від ВО "Свобода" Юрія Левченка.

У своїй політичній діяльності Луценко повʼязаний з партією Юлії Тимошенко "Батьківщина", хоча є безпартійним. У 2014 році він пройшов до Київради за списками "Батьківщина", де очолив комісію з питань культури та туризму.

Луценко склав повноваження депутата Київради 20 листопада 2014 року у звʼязку з обранням народним депутатом — він пройшов до Верховної Ради на дострокових виборах за списком "Батьківщини" (№3 у списку). У парламенті працював у комітеті з питань запобігання та протидії корупції. У січні 2015 року ввійшов до міжфракційного обʼєднання "За Київ".

Юрій Луценко (ліворуч), бійка між депутатами Верховної Ради 2017 р

У 2019 році Луценко також балотувався до Верховної Ради від "Батьківщини" по 154 округу (Рівненська область), але на виборах посів третє місце, програвши кандидату від "Слуги народу" підприємцю Олександру Аліксійчуку.

У жовтні 2019 року Луценко був призначений радником (на громадських засадах) мера Києва Віталія Кличка з питань запобігання та виявлення корупції. Відзначимо, що раніше Луценко звинувачував Кличка в корупційних звʼязках і вимагав прийняття закону про імпічмент мера Києва.

Ігор Луценко

У Києві, з його мером, який дружить з корупціонерами, і Київрадою, більшість якої теж контрольована тіньовими господарями столиці — буде назрівати революційна ситуація. Земельні, екологічні, фіскальні, транспортні проблеми загостряться. Вирішувати їх в судах зараз нереалістично — значить, буде бій, рано чи пізно

Також на сторінці Луценко в Facebook зазначено, що з 18 листопада 2020 року він є керівником підліткового гуртка у Київській міській державній адміністрації.

Ігор Луценко з журналістами біля Гостиного двору в Києві, 20 грудня 2019 р

Євромайдан і викрадення

Ігор Луценко, євромайдан/Facebook.com

Луценко брав активну участь в Революції Гідності, був заступником коменданта протестного табору Києва Андрія Парубія. Також був членом Ради народного обʼєднання "Майдан".

У січні 2014 року Ігор Луценко і ще один активіст Юрій Вербицький були викрадені невідомими з території Олександрівської лікарні в Києві. У міліції заявили, що Луценко не затримували, а знайомі Луценко припускали, що його викрала Служба безпеки України.

Ігор Луценко

Група викрадачів — близько 15 осіб. Було, як мінімум, п'ять машин, мікроавтобуси. Відбувалася якась божевільна спецоперація. Мене ловили так, ніби я якийсь Рембо з Майдану. Очевидно, вони повірили в ту фабулу, що нібито я 30 листопада розкидав десяток "беркутівців".

Луценка і Вербицького вивезли за місто і побили, допитуючи про фінансування і організацію Євромайдану. Після тортур їх кинули в лісі. Вербицький від отриманих травм та переохолодження помер, а Луценко зміг дістатися до міста.

Ігор Луценко спілкується з журналістами після викрадення і побиття під час євромайдан, 2014 р

У 2020 році двоє учасників викрадення були заарештовані. За даними слідства, вони входили в злочинне угрупування з девʼяти "тітушек", яке було організовано для викрадення та залякування активістів. 16 квітня 2021 року одного з них, Олександра Волкова, засудили до девʼяти років позбавлення волі. Іншому затриманому, Сергію Мисливому, якого Луценко називав заступником командира групи захоплення, вироку поки немає.

Сам Ігор Луценко у 2019 році заявив, що нардеп від "Слуги народу" Сергій Литвиненко може бути причетний до його викрадення і вбивства Вербицького.

За словами Луценка, Литвиненко під час викрадення активно спілкувався телефоном з координатором "тітушек" Щинкиним, який в той час був "правою рукою" кримінального авторитета "Чеби" (Олексія Чеботарьова).

Ігор Луценко

Пам'ятайте такого депутата Сергія Литвиненка, який попався на "кнопкодавстві" і якого я тоді впізнав, як людину, чиє прізвище фігурує в матеріалах кримінального провадження щодо мого викрадення? Він довгий час керував одним з спиртзаводів, які, як кажуть, до недавнього часу контролював кримінальний авторитет Чеба (Олексій Чеботарьов). Чеба під час Майдану фінансував "тітушек", зокрема, Крисина, а також тих, хто викрадав нас з Вербицьким.

Також Луценко вважає, що до його викрадення причетний ексміністр внутрішніх справ Віталій Захарченко.

Ігор Луценко

Моєю справою шантажували Віталія Захарченко. Він причетний до мого викрадення.

Ігор Луценко в залі Верховної Ради

Участь в АТО

Влітку — восени 2014 року Ігор Луценко брав участь в антитерористичній операції на Донбасі як боєць батальйону "Азов". Згодом чинив волонтерську допомогу бійцям.

Ігор Луценко

Пам'ятаю, як у 2015 році ми в Трьохізбенці (Луганська область) по телевізору дивилися парад. Хтось займається урочистостями, а інші — допомогою фронту. Я, на щастя, ще маю можливості допомагати нашим хлопцям — не все у мене забрали. Вважаю, що регулярно роблю свій внесок у перемогу.

Скандали

У листопаді 2015 року журналіст Hromadske TV Дмитро Гнап звинуватив Луценка в тому, що той не задекларував близько 1,5 мільйона гривень, на які здійснив покупку дачного будинку, а також не вніс у декларацію кошти на оренду квартири, і запідозрив його в незаконному збагаченні.

Дмитро Гнап

Прикро про це писати, але ми не робитимемо винятків ні для кого. Навіть для друзів. Оскільки друзі, щодо яких робиться виняток, стають "любими друзями". Тобто гівном. Ми цього гівна вже нажерлися досить.

У липні 2016 року Луценко запустив в залі Верховної Ради квадрокоптер, щоб, за його словами, виявляти "кнопкодавів". У відповідь на це спікер парламенту Андрій Парубій закликав його припинити подібні дії: "Припиніть цей цирк у Верховній Раді".

У вересні 2016 року невідомі викрали у Луценка мотоцикл, який був припаркований біля його будинку в Києві.

У березні 2017 полковник поліції, командир роти спецназу ГУ Нацполіціі України в Донецькій області Юрій Голубан подав позов в суд до Луценка про спростування недостовірної інформації, захисту честі, гідності та ділової репутації через те, що Луценко в ефірі проросійського пропагандистського телеканалу NewsOne звинуватив Голубана у "вбивстві наших бійців під Карлівкою", назвавши поліцейського сепаратистом.

У жовтні 2018 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб передав в Національне антикорупційне бюро України матеріали про можливе кримінальне правопорушення, скоєне Ігорем Луценком у 2015 році. Луценко нібито вивів з неплатоспроможного банку 750 тис. грн попри заборону проведення будь-яких платежів і приховав цей факт при декларуванні.

Ігор Луценко

Навіть пресслужба ФГВУ безсила пояснити, в якому кримінальному правопорушенні мене звинувачують. Хіба що в ненаданні інформації в декларації нардепа, але тоді ще кримінальної відповідальності за таке не було.

25 грудня 2018 року Росії включила Луценка до списку осіб, проти яких введені санкції.

Ігор Луценко

Політики, депутати, які не знають державної мови, повинні мовчати... У нас українська держава. Люди вибрали нардепів не для того, щоб вони займалися просуванням мови Достоєвського, Авакова і Мотороли.

У березні 2020 року автомобіль Луценко пограбували, розбивши скло і вкравши спортивну сумку зі штанами, светром і кросівками.

Родина

Вітчимом Ігоря Луценка є Володимир Стельмах, який очолював Національний банк України у 2008-2010 роках.

Ігор Луценко

Я не позашлюбний, я прийомний син Володимира Семеновича. З приводу Стельмаха, не приховую — він багато допоміг мені в житті. Але я намагаюся жити на паритетних принципах, а не за його рахунок. Так, я позичав у нього гроші на квартиру в "Чайці", яку потім продав. І зараз йому винен за будинок в Криму.

Також, за наявними даними, в родинних стосунках з Ігорем Луценком є поет Дмитро Луценко, автор гімну столиці "Києве мій".

Луценко був одружений на Марії Лебедєвої, проте розлучився і з 2017 року перебуває в шлюбі з Катериною Ташнік. У нього є дочка Марія.

Марія Лебедєва/Громадське радіо

Доходи

Згідно декларації, поданої у 2019 році перед звільненням з Верховної Ради, Луценко у 2018 році отримав близько 780 тисяч гривень доходів. На рахунках в банках у нього лежало понад мільйон гривень, 14 тисяч євро і 100 тисяч доларів США. Готівкою Луценко зберігав 50 тисяч гривень і 1200 євро.

У декларації було вказано, що Луценкові належить третина квартири в Києві, площею 72,3 кв. м. і дачний будинок в Севастополі.

У Луценка також є автомобіль HONDA CR-V (2012) вартістю 504 тис. грн і мотоцикл BMW C 600 (2014 року) вартістю 91 тис. грн.

Ігор Луценко в соцмережах

Сторінка Ігоря Луценка в Facebook

Згадки про персону
"Вони не здатні виконувати бойові завдання": військовий висловився про примусову мобілізацію

"Вони не здатні виконувати бойові завдання": військовий висловився про примусову мобілізацію

"Не допоможе більше людей": військовий пояснив, в чому головна проблема у підрозділах ЗСУ

"Не допоможе більше людей": військовий пояснив, в чому головна проблема у підрозділах ЗСУ

Військовий пояснив, чому зниження мобілізаційного віку є "хибним поглядом" та не допоможе Україні

Військовий пояснив, чому зниження мобілізаційного віку є "хибним поглядом" та не допоможе Україні

Військовий запропонував впровадити "чергу на фронт": як має змінитися служба у ЗСУ

Ворог просувається до наступного населеного пункту за Вугледаром

Bloomberg дізнався про плани гендиректора МАГАТЕ відвідати Курську АЕС

"Путін - мертвий": Ігор Луценко про найцікавіший висновок з курської операції

Військовий ЗСУ пояснив, як вдалося збити російський Мі-28 дроном

Законопроєкт про військові компанії — порятунок чи чергова ілюзія реформ

В Україні вперше в історії створять жіночий підрозділ операторів БПЛА

Військовий розповів, чи потрібні поліцейські та депутати на фронті: "Це нормальний приклад"

Генерал Лісовий подав клопотання про взяття Пашинського на поруки

Пашинський - важлива людина для українського ВПК - експерти