Джо Байден
Ранні роки і освіта
Джозеф Робінетт Байден-молодший (Joseph Robinette Biden, Jr.) народився в 1942 році в Скрантон (Пенсільванія, США).
Прапрапрадід Джо Байдена по батькові, Вільям Байден, емігрував в США з Англії. Однак основна частина предків Байдена походили з Ірландії. Батько Байдена займався дрібним бізнесом, продавав старі автомобілі.
Закінчивши приватну школу, Байден вступив до Делаверського університету, який закінчив в 1965 році, отримавши ступінь бакалавра в історії і політології. Ще через три роки отримав ступінь доктора права, закінчивши юридичну школу Сіракузького університету в штаті Нью-Йорк.
Політична кар'єра
У 1969 році Байден заснував приватну юридичну фірму, після чого вступив в Демократичну партію.
У 1970-1973 роках був членом Ради округу Ньюкасл і пішов у відставку в зв'язку з обранням до Сенату — верхньої палати вищого законодавчого органу США, Конгресу. На момент обрання йому було 29 років, тоді як мінімальним для сенаторів США віком є 30. Однак Байден встиг відсвяткувати день народження до інавгурації і вимоги були дотримані. З 1973 по 1979 рік він був наймолодшим сенатором США.
Байден незмінно переобирався в сенат і працював там до 2009 року. У 1987-1995 роках був головою Судового комітету Сенату, а в 2001-2003 і 2007-2009 роках — головою Комітету з міжнародних відносин Сенату.
Крім того, в 2007-2009 роках Байден був головою кокусу (неформальне об'єднання конгресменів) з міжнародного контролю за обігом наркотиків.
У 2008 році Байден брав участь в праймеріз Демократичної партії, щоб його кандидатуру висунули на пост президента США, але незабаром відмовився від цієї ідеї. Кандидатом від демократів став Барак Обама і він вибрав Джо Байдена в якості кандидата на пост віце-президента.
На президентських виборах 4 листопада 2008 року Обама здобув перемогу над Джоном Маккейном. У тому ж році пройшли вибори в сенат на яких Байден також здобув перемогу в штаті Делавер, проте в січні 2009 року він пішов з цієї посади.
20 січня 2009 року відбулася інавгурація Обами і Байдена, Байден став першим в історії США віце-президентом — католиком.
На президентських виборах 2012 року пара Обама — Байден знову здобула перемогу над республіканцями.
Після того, як на наступних виборах президентом США в 2017 році став Дональд Трамп, Байден почав викладати студентам міжнародну дипломатію в Університеті Пенсільванії. Також він очолив центр Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement, який займався питаннями дипломатії, зовнішньої політики і національної безпеки.
У 2019 Байден виграв праймеріз Демократичної партії і став кандидатом в президенти США. Після перемоги над Трампом Байден у віці 78 років став найстаршим за віком главою держави за всю історію США. До того ж він став першим президентом США зі штату Делавер.
Політичні погляди
Перед виборами Байден заявляв, що "практично кожен крок" Трампа підривав "авторитет і вплив" США. У перші ж дні президентства він скасував ряд резонансних рішень свого попередника: зупинив вихід США з Всесвітньої організації охорони здоров'я та Паризької угоди по клімату, зупинив будівництво прикордонної стіни на кордоні з Мексикою, зняв заборону на в'їзд в США для громадян деяких мусульманських країн, посилив карантинні заходи і боротьбу з пандемією COVID-19.
Байден є католиком. Виступає проти дискримінації за кольором шкіри, гендеру, віросповіданням і сексуальною орієнтацєю. Так, він підписав указ про зняття заборони на військову службу трансгендерам, введений Трампом, а своїм віце-президентом зробив Камалу Харріс, яка стала першим чорношкірим політиком на цій посаді.
Відносини з Україною
Будучи головою Комітету з міжнародних відносин Сенату США, Байден у 2009 році відвідав Україну з робочим візитом і зустрічався з президентом Віктором Ющенком. В ході переговорів вони домовилися про створення Українсько-американської комісії зі стратегічного партнерства.
Після перемоги Революції Гідності віце-президент Байден приїжджав до Києва, щоб підтвердити підтримку США уряду України. Також він очолював делегацію США на інавгурації п'ятого президента України Петра Порошенка в червні 2014 року.
У 2015 році Байден відвідав Україну з дводенним візитом і виступав у Верховній Раді.
У квітні 2021 року Байден провів свою першу телефонну розмову з шостим президентом України Володимиром Зеленським. Вони обговорили зусилля України в боротьбі з корупцією і концентрацію російських військ на східному кордоні. Байден також заявив Зеленському, що "вірить в Україну".
В даний час Україна і США готують особисту зустріч президентів. Спочатку Зеленський заявляв, що зустріч відбудеться в липні, проте потім з'явилася інформація, що її відклали до серпня.
В цілому Байден підтримує територіальну цілісність України, він обіцяв, що США ніколи не визнають анексію Криму Росією.
Відносини з Росією
Байден двічі відвідував СРСР на запрошення керівництва країни. У 1979 він зустрічався в Москві з головою Ради міністрів СРСР Олексієм Косигіним, а в 1988 — з головою президії Верховної Ради Андрієм Громико. Під час зустрічей в Москві обговорював з представниками СРСР питання роззброєння.
У 2001 році Байден був одним з головних супротивників виходу США з радянсько-американського договору по ПРО 1972 року, оскільки вважав, що це негативно позначиться на відносинах з РФ.
Будучи віце-президентом, брав участь в спробі Барака Обами і держсекретаря Хілларі Клінтон "перезавантажити" відносини з путінською Росією. Спроба зазнала невдачі.
Байден підтримує політику санкцій щодо Росії за військову агресію на території України і політичні репресії всередині країни. Прямо називав російського лідера Володимира Путіна "вбивцею" і "автократом".
Незважаючи на таке ставлення, Байді погодився провести з Путіним саміт в Женеві. Саміт відбувся в червні 2021 року, проте до проривних змін не привів.
Скандал із сином Джо Байдена і кримінальними справами в Україні
У 2014-2019 роках син Джо Байдена Хантер входив до складу Наглядової ради компанії Burisma, яка була пов'язана з екс-міністром екології України, бізнесменом Миколою Злочевським. За свою роботу він, як стверджується, отримував до 50 тисяч доларів на місяць.
Ще в 2012 році, під час президентства Віктора Януковича, генеральна прокуратура України розпочала розслідування стосовно Злочевського в зв'язку зі звинуваченнями у відмиванні грошей, ухилянні від сплати податків і корупції.
У січні 2017 року компанія Burisma заявила про закриття в Україні всіх процесуальних і судових дій щодо президента цієї групи Злочевського і операційних компаній, що входять до складу Burisma Group. У 2019 генеральний прокурор Юрій Луценко заявляв, що ніяких доказів неправомірних дій з боку Хантера Байдена не було виявлено. Він також обіцяв надати генеральному прокурору США інформацію про виплати членам ради директорів Burisma, щоб він перевірив, включав чи Хантер Байден ці виплати в свою податкову декларацію.
Віктор Шокін, який був генеральним прокурором України в 2015-2016 роках, заявляв, що адміністрація США нібито перешкоджала розслідуванню щодо Burisma Holdings, а Джо Байден нібито особисто зажадав від Порошенка негайного його звільнення з посади генпрокурора.
Президент США Дональд Трамп і його особистий адвокат Руді Джуліані висловлювали припущення, що дії Джо Байдена щодо України мали на меті захистити компанію Burisma. Джуліані стверджував, що Байден і Burisma нібито займалися відмиванням грошей, а сам Джо Байден нібито погрожував українській владі припиненням фінансової допомоги Україні, якщо кримінальні провадження не будуть закриті.
У вересні 2019 року в американській пресі з'явилися публікації, згідно з якими Трамп і Джуліані тиснули на Зеленського, намагаючись переконати його відновити розслідування діяльності Хантера Байдена. Так, під час телефонної розмови Трамп особисто попросив Зеленського посприяти розслідуванню "корупційних зв'язків" сім'ї Байденів і передати отримані результати його представникам. На підставі цієї інформації Конгрес США ініціював розслідування, що стало згодом основою для старту процедури імпічменту Трампа.
У 2020 році Шокін подав до Державного бюро розслідувань заяву, звинувативши Джо Байдена в злочині — у втручанні в діяльність працівника правоохоронного органу (ч. 2 ст. 343 Кримінального кодексу). Крім цього, Шокін стверджував, що в 2019 році його отруїли ртуттю, і пов'язував замах на своє життя з Джо Байденом. Справи щодо Байдена були закриті лише після його обрання президентом США.
Хантер Байден в 2021 році випустив автобіографічну книгу Beautiful Things, в якій розповів, що гроші, які він заробив в компанії Burisma, допомогли розпалити у нього алкогольну та наркотичну залежність, яка підірвала його відносини з сім'єю і його ділову кар'єру.
Байден-молодший визнавав, що політична кар'єра батька допомагала йому, але заявив, що ні він, ні його батько не зробили нічого протизаконного, особливо в тому, що стосується Burisma.
Сім'я
У 1966 році Джо Байден одружився на Нейл Хантер. У них народилися сини Бо і Хантер, а також дочка Наомі. В кінці 1972 року Нейл і Наомі загинули в автокатастрофі. Сини також були в машині і отримали травми.
У 1978 році Байден одружився вдруге на Джилл Стівенсон. У них народилася дочка Ешлі.
Джозеф Бо Байден обіймав пост генерального прокурора штату Делавер. У 2015 році він помер від пухлини головного мозку (гліобластоми).
Хантер Байден був співвласником юридичної фірми. У 2014 році він разом з екс-президентом Польщі Олександром Кваснєвським увійшов до складу керівництва компанії Burisma Holdings Limited, що стало згодом приводом для скандалу і звинувачень в корупції. Завершив роботу в цій компанії у 2019 році.
Дочка Байдена Ешлі Блейзер працює соціальним працівником в Департаменті сім'ї та молоді в штаті Делавер.
Проблеми зі здоров'ям
У дитинстві Байден сильно заїкався. Поліпшити вимову йому вдалося лише після 30 років. Сам Байден стверджував, що йому вдалося поліпшити вимову, читаючи поезію перед дзеркалом. Повністю позбавитися від заїкання Байдену не вдалося — іноді воно проявляється.
Крім того, у Байдена була астма, через що він був змушений кинути заняття спортом. Також через цю хворобу його не призвали на війну у В'єтнамі.
У 1988 році у Байдена була діагностована аневризма двох судин головного мозку. У критичному стані його доставили в лікарню і зробили термінову операцію. До роботи в сенаті Байден повернувся лише через сім місяців.
Перед виборами 2019 року виборчий штаб Байдена опублікував звіт лікаря, в якому говорилося, що кандидат в президенти "здоровий і активний" і у нього "немає жодних хвороб або порушень, які б могли перешкодити йому бути главою американської адміністрації". Згідно з висновком лікаря, у Байдена іноді бувають порушення нормального ритму скорочень серця, однак це не створює серйозних труднощів. У звіті також говорилося, що Байден не курить, не вживає алкоголь і регулярно займається спортом.
Трамп же під час виборчих перегонів заявляв, що Байден міг вживати наркотики і наполягав, щоб той здав тести, називаючи кандидата-демократа "Сонним Джо".
Також Трамп неодноразово висловлював сумніви в розумових здібностях Байдена, виставляючи його дідом. Теза про "старечий маразм" Байдена регулярно згадувала російська пропагандистська преса, використовуючи для цього найменшу обмовку або помилку американського президента.
У листопаді 2020 року медики зафіксували у Байдена два невеликих перелому стопи за типом тріщини кістки. В офісі президента зазначили, що інцидент стався під час гри з собакою.