Антон Яценко
Місце народження, освіта
Народився 13 липня 1977 року в Києві.
Протягом 1993—1998 років навчався в Київському економічному інституті менеджменту за спеціальністю "менеджмент зовнішньоекономічної діяльності підприємства". Одержав диплом менеджера-економіста.
У 2001 році захистив у КНУ ім. Тараса Шевченка дисертацію на здобуття ступеня кандидата економічних наук.
У 2002 році закінчив Київський економічний університет за спеціальністю "правознавство".
У 2012 році захистив у Національному авіаційному університеті дисертацію на здобуття ступеня доктора економічних наук.
Кар’єра
Трудову діяльність починав одразу з політики. Так, у 1998 році після закінчення вишу влаштувався помічником-консультантом народного депутата України III скликання Василя Цушка.
У Верховній Раді IV та V скликань був помічником-консультантом на громадських засадах народних депутатів Миколи Карнауха (Соціалістична партія України), Василя Цушка (Соціалістична партія України), Миколи Одайника (Блок "Наша Україна"), Сергія Осики (Блок Юлії Тимошенко).
З 2002 по 2003 рік Яценко був завідувачем інформаційно-аналітичного відділу Управління з суспільно-політичних питань Головного управління з питань внутрішньої політики Адміністрації президента України, а в 2003 — 2004 роках — помічником першого віцепрем'єр-міністра України.
Протягом 2004 — 2005 років був проректором у своїй альм-матер — Київському економічному інституті менеджменту.
У 2007 році Яценка призначили в.о. старшого наукового співробітника наукового відділу глобальних систем сучасної цивілізації Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України.
У Верховній Раді
Уперше пройшов до Верховної Ради в 2007 році — був обраний народним депутатом від Блоку Юлії Тимошенко (79 номер у списку) як член партії ВО "Батьківщина". У 2011 році перейшов до фракції "Партії регіонів" і вступив до лав цієї політичної сили.
Були певні обставини (для виходу з фракції БЮТ, – "ДС"). Лідерка (Тимошенко, - "ДС") не могла вже контролювати ситуацію, бо зазнала репресій. Мене виключили (з фракції, – "ДС"). Не називатиму імен колег, які це зробили. Тоді я став позафракційним. Потім перейшов до Партії регіонів, бо вважав, що на той момент це було сприятливо з точки зору розвитку країни
У 2012 році був обраний до Верховної Ради від Партії регіонів за мажоритарним округом №200 як член партії.
Того ж року голосував за Закон "Про засади державної мовної політики" Ківалова-Колесніченка, який розширював вжиток російської мови в Україні.
У червні 2013 року був серед 148-ми народних депутатів України, які підписали Звернення депутатів від Партії регіонів і КПУ до польського Сейму з проханням "визнати Волинську трагедію геноцидом щодо польського населення і засудити злочинні діяння українських націоналістів".
Віддав свій голос за так звані "диктаторські закони 16 січня 2014 року", які суттєво обмежували права та свободи громадян.
21 лютого 2014 року, після кривавих подій на Майдані, вийшов із фракції "Партії регіонів" і за кілька днів долучився до групи "Економічний Розвиток".
На парламентських виборах 2014 року балотувався в 200 мажоритарному окрузі як самовисуванець, став нардепом VIII скликання і увійшов до депутатської групи "Відродження".
Член Президії Політичної Ради партії "Відродження", з 2018 року — заступник голови партії.
У Раді цього скликання був головою підкомітету з питань законодавства про адміністративні правопорушення Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Рух "Чесно" називає Яценка кнопкодавом і прогульником.
У 2015 році балотувався до Черкаської обласної ради від партії "Відродження" номером 1 у списку, але відмовився від мандата.
У 2019 році був обраний до Верховної Ради IX скликання як безпартійний самовисуванець за мажоритарним округом №200 (Черкаська область). Спершу був позафракційним, а 18 травня 2021 року увійшов до складу фракції "Батьківщини". Член Комітету з питань екологічної політики та природокористування.
Міжфракційні обʼєднання:
- Енергетика та довкілля
- Черкащина.
За даними сайту Ради, має 9 помічників, із яких лише двоє працюють на громадських засадах. Станом на грудень 2021 року подав 22 депутатські запити. У Раді цього скликання також відзначився кнопкодавством.
У 2020 році балотувався до Черкаської обласної ради VIII скликання від "За майбутнє", але відмовився від мандата.
Особисте життя
Одружений із Людмилою Кравчук. Подружжя має синів Федора, Романа й Івана та доньку Владу.
Скандали
- Яценко — фігурант антикорупційних розслідувань. Зокрема, він фігурує у справі про зловживання службовим становищем у сфері держзакупівель через контроль СГО "Тендерна палата України".
"Діяльність спілки ГО "Тендерна палата України" вважають однією з найбільших загальнонаціональних корупційних схем. У 2006-2008 рр. охочі взяти участь у тендері мали подати замовнику низку документів, однак зробити це напряму не могли: між учасником і замовником вклинювався приватний посередник, якому учасник змушений був платити за різні послуги: консультації, оформлення документації, витяги, оголошення тощо", — зазначали юристи проєкту "Тисни!" і вказували на те, що лише за перші пів року ця схема витягла з кишень учасників тендерів 930 млн гривень (близько 200 млн доларів), а отже, за 2,5 роки існування могла "поживитись" на 1 млрд доларів.
За інформацією журналістів "Наші гроші", СГО "Тендерна палата України" і деякі посередники були напряму пов’язані з Антоном Яценком та його родиною. Так, наприклад, фірму-посередника ТОВ "Європейське консалтингове агентство" заснував сам Яценко, а потім переписав спочатку на батька, а потім — на свого помічника.
- У жовтні 2012 року на автотрасі Вінниця-Кіровоград зіткнулися дві вантажівки та легковик "Мерседес — 600", який належав Яценкові. Нардеп одразу ж заявив, що його в автівці не було, але ця ДТП — нібито спроба його вбити.
В автомобіль Мерседес, що стояв обабіч дороги біля заправки, врізалася вантажівка. На той час біля машини знаходилися працівники виборчого штабу Яценка. На щастя, сам депутат у цей час перебував у своєму службовому мікроавтобусі та їхав на зустріч із виборцями у с. Кочержинці. Яценко розцінює цю дорожньо-транспортну пригоду як відповідь місцевого криміналітету на його діяльність та роботу в окрузі
- У червні 2018 року Антон Яценко звинуватив у вбивствах мирних жителів та мародерстві учасника АТО Олега Герваса, який воював за Донецький аеропорт. "Кіборг" подав проти нардепа позов до Печерського районного суду Києва. 24 січня 2020 року суд став на бік ветерана АТО і зобов'язав Яценка спростувати неправдиву інформацію та виплатити на користь позивача 5 тисяч гривень моральної компенсації.
- Гречкосіяв. Так, у 2019 році витратив на свою передвиборчу кампанію 7 млн гривень. Усі витрачені на кампанію кошти – це внески до його виборчого фонду від фізичних осіб. Левова частка грошей надійшла від дружини політика Людмили Кравчук, тестя Івана Кравчука та сестри нардепа Дар'ї Яценко.
Найбільше Яценко витратив на послуги з організації та проведення заходів – понад 5 млн гривень. Більша частина цих грошей пішла на гонорари зіркам. "Опора" зафіксувала, що напередодні виборів до Умані на відкриття площі Соборності та Центрального парку завітав гурт "НеАнгели", на Днях міст Христинівка й Монастирище виступали Ольга Цибульська та Дзідзьо, а на відкриття парку "Нова Софіївка" запросили Олега Винника.
Також "Опора" зазначала, що політик "засівав" округ іще задовго до виборів, зокрема за субвенційні кошти на соцекономрозвиток розбудовував площі й фонтани. А в 2018 році помічники депутата вручали школярам на Черкащині пакети з підписом "Першокласникам від народного депутата Антона Яценка". Цим він сам радісно похвалився в соцмережі.
- У 2015 році "Наші гроші" писали, що родина народного депутата Антона Яценка має 8,3 тисячі квадратних метрів нерухомості в центрі столиці. Всього у родичів нардепа нерухомості на мільярд гривень, вказували журналісти, а найбільше квадратних метрів належить тестю політика. При цьому сам нардеп вказував у деклараціях, що власного житла в нього немає. Коментувати походження майна та рід занять тестя Яценко не захотів, наголосивши, що тесть — не публічна особа і не чиновник, тож не підпадає під електронне декларування.
- У травні 2021 року на засіданні міськради Умані відмовився вставати при виконанні гімну України. До того ж, він перебував у приміщенні без захисної маски, чим порушував карантинні вимоги уряду.
Декларація
У декларації за 2020 рік нардеп вказав 27 об’єктів нерухомості, серед них квартири, будинки, земельні ділянки, нежитлові приміщення.
Також родина політика будує житловий будинок у Козині Київської області площею 160,14 кв. м. і будівлю для тимчасового проживання там же.
Дружина Яценка вказала дорогий годинник Vacheron Constantin.
Родина нардепа нібито користується авто його тестя Івана Кравчука — це KIA 2016 року випуску. Також Антон Яценко, його дружина та діти нібито їздять на автівках сестри політика — Дар’ї Яценко. Це Lexus 2007 року випуску, який вона придбала в 2015 році, і Mercedes-Benz 2018 року. Ще один Mercedes-Benz, яким користується донька нардепа Влада, нібито належить громадянці Діані Калініченко. Згідно з документом, власного авто в жодного з членів родини Яценка немає.
У дружини нардепа є корпоративні права в ТОВ "Апстеірс".
Зарплата Яценка в Раді минулого року склала 431 182 гривні, компенсація проїзду — 90 тисяч гривень, кошти на відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням депутатських повноважень, — 129 740 гривень. Родина отримує мільйони від надання майна в оренду. Дружина нардепа зберігає готівкою півтора мільйони гривень. У банку в неї 216 583 гривень, а в Яценка — 74 714 гривень.
Соцмережі
Веде особисту сторінку у Facebook із липня 2012 року. Там він регулярно розміщує дописи й фото, привітання зі святами, звітує про роботу на окрузі. Станом на грудень 2021 року на його сторінку підписані майже 5 тисяч користувачів. Також 5 тисяч осіб перебувають у френдах.
Є в нардепа й публічна сторінка у Facebook, на неї підписані понад 320 тисяч користувачів мережі.