Андрій Єрмак
Навчання й початок карʼєри
Народився 21 листопада 1971 року в Києві. Наприкінці 80-их батька відрядили в радянське посольство в Афганістані організовувати там систему професійно-технічної освіти, тож родина переїхала до Афганістану, проте Андрій лишився жити у Києві з бабусею.
У 1989 році закінчив середню школу № 259 у Києві, працював лаборантом кабінету технічних засобів навчання Центрального інституту удосконалення вчителів при Міністерстві освіти. У 1995 році закінчив Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка, отримав диплом магістра з міжнародного приватного права і диплом референта-перекладача англійської мови. Саме в той час у цьому престижному виші навчалися Міхеїл Саакашвілі, Василь Горбаль, Віталій Бала і майбутній п'ятий президент Петро Порошенко. Того ж року Єрмак отримав Свідоцтво про право заняття адвокатською діяльністю.
З 1991 по 1995 рік був помічником юриста і юристом у юридичній фірмі "Проксен". Консультував великі міжнародні компанії, які в той період починали співпрацювати з Україною, наприклад, Громадську організацію "Асоціація Італія-Україна", яка займалася розвитком культурно-освітніх звʼязків двох країн.
Разом із партнерами заснував ЗАТ "Юридична служба" Б. Е. Р. С. і партнери ". Компанія почала займатися новими для України сферами права (торгове право, антидемпінгові розслідування, фінансове право, інтелектуальна власність).
У 1997 році заснував Міжнародну юридичну компанію, брав активну участь у розробці перших законодавчих актів у сфері господарського права та інтелектуальної власності. У 2000 році Єрмака запросили на щорічну конференцію Міжнародної організації юристів (IBA).
2009 року заснував і очолював до 2018 року громадську організацію "Асоціація підприємців міста Києва".
Є засновником Garnet International Media Group. Член Української кіноакадемії, член Європейської кіноакадемії (з 2017 року).
Єрмак-продюсер
Дебютною роботою Єрмака як кінопродюсера стала стрічка "Правило бою" — українська драма про боксера, який через хворобу матері змушений брати участь у боях без правил. Стрічка побачила світ у 2017 році. Сам Єрмак стверджує, що "став продюсером випадково", бо у цій сфері мав багато знайомств.
Того ж 2017 року на екранах зʼявився ще один фільм, співпродюсером якого виступив Єрмак, — "Межа". Це українсько-словацький кримінальний трилер про контрабанду на кордоні, де головні ролі зіграли Станіслав Боклан та Римма Зюбіна. Фільм отримав приз за найкращу режисерську роботу на 52-му Міжнародному кінофестивалі у Карлових Варах.
У жовтні 2020 року світ побачив спродюсований Єрмаком фільм "Передчуття". Вихід серіалу "Словʼяни" заплановано на 2021 рік.
Єрмак-політик
Єрмак до 2019 року уникав активної політичної діяльності. Вісім із половиною років — з травня 2006-го до листопада 2014-го — він був помічником на громадських засадах народного депутата від Партії регіонів Ельбруса Тадеєва. Для майбутнього Єрмака визначальним стало знайомство із Володимиром Зеленським. Андрій Єрмак і Володимир Зеленський познайомилися ще за тих часів, коли Володимир Олександрович керував телеканалом "Інтер". "Міжнародна юридична компанія" Єрмака надавала послуги із захисту прав інтелектуальної власності та авторського права. Серед клієнтів були Інтер Медіа Груп, Disney, Pixar, Universal.
21 травня 2019 року Андрія Єрмака було призначено очільником Офісу президента Володимира Зеленського, він замінив на цій посаді іншого юриста — Андрія Богдана.
За часів першої каденції президента Леоніда Кучми у політичних кулуарах жартували про те, що Леонід Данилович працює у Адміністрації президента Дмитра Табачника. Щодо Володимира Зеленського жартують, що він працює в Офісі Єрмака. Настільки великим є вплив очільника ОПУ на главу держави.
Хто кому кум, брат, сват в оточенні Єрмака
Журналісти програми "Схеми" з'ясували, що партнером Андрія Єрмака в українському бізнесі є російський бізнесмен Рахамім Емануїлов. Вони є бізнес-партнерами в ЗАТ "Інтерпромфінанс Україна", що займається комерційним консультуванням, та ТОВ "М.Є.П". Своєю чергою, Емануїлов є співвласником компанії "Інтерпромторг". Ця компанія є засновником "Інтерпромбанку", найбільший акціонер якого — член Ради федерації Федеральних зборів РФ від Камчатського краю Валерій Пономарьов. Серед акціонерів згаданого російського банку — Іван Садчіков, якого називають зятем першого заступника керівника апарату уряду РФ Сергія Приходька. Через акціонерів "Інтерпромбанку" він також дотичний до однокурсників президента РФ Володимира Путіна — Ільгама Рагімова та Миколи Єгорова.
Сам Єрмак каже, що Емануїлов — давній товариш його батька. Вони познайомилися, коли тато Андрія працював у посольстві СРСР в Афганістані. І, за словами Єрмака, він просто допоміг Емануїлову на його ж прохання зареєструвати компанію на території України.
Утім, відомо про досить налагоджене спілкування Єрмака з помічником президента РФ Дмитром Козаком. Можливо, цьому якраз посприяли старі звʼязки глави ОПУ.
Скандали
- Восени 2019 року Конгрес США оприлюднив подробиці спілкування з Єрмаком та радником президента, футурологом Ігорем Новіковим. На зустрічі із ексспецпредставником Держдепу Куртом Волкером і тимчасово повіреним у справах США в Україні Вільямом Тейлором, яка відбулася 14 вересня, Єрмак і Новіков звинуватили експрезидента Петра Порошенка у загибелі та пораненні їхніх братів на сході. Тейлор тоді заявив, що обидва у телефонах показували фотографії родичів, які, втім, виявилися живими. Єрмак цю інформацію спростував.
- Навесні 2020 року рідний, молодший на вісім років, брат на той час уже голови Офісу президента Андрія Єрмака — Денис — втрапив у корупційний скандал. Народний депутат України від "Слуги народу" Гео Лерос оприлюднив відеозаписи, на яких чоловік, схожий на брата керівника президентської канцелярії, обіцяє співрозмовникам за грошову винагороду вирішити питання про працевлаштування у органах влади. На відеозаписах було вказано дати і час зйомки — 20 серпня, 16 і 23 вересня та 3 жовтня 2019 року. У зафіксованих розмовах фігурують суми, посади, спосіб вирішення "питань". Київська митниця, Мінінфраструктури, Укрзалізниця і багато інших структур, де Єрмак-молодший зголосився посприяти призначенням за допомогою брата Андрія.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Національне антикорупційне бюро та Державне бюро розслідувань почали вивчати справу Дениса Єрмака. Андрій змушений був підтвердити, що на відео — його брат Денис. 30 березня ДБР порушило справу проти Лероса за публікацію відео з братом керівника Офісу президента України. 23 квітня Спеціалізована антикорупційна прокуратура перекваліфікувала справу Єрмака-молодшого зі "зловживання впливом" на "шахрайство" і передала до Національної поліції. 15 вересня Денис Єрмак подав до суду на Гео Лероса про захист честі, гідності та ділової репутації та зобовʼязання вчинити дії.
Корупційний скандал за участю рідного брата Андрія Єрмака до відставки голови Офісу президента не призвів.
Пізніше Лерос заявив, що йому спалили авто, й звинуватив у цьому Єрмака. Також нардеп накинувся зі звинуваченнями на президента Зеленського, мовляв, той покриває Єрмака та його брата. Після неприємних слів на адресу глави держави Лероса виключили з фракції "Слуги народу".
- 5 січня 2020 року Зеленський разом із родиною полетів до Омана. У пресслужбі повідомили про офіційний візит, проте президент скористався послугами рейсового літака за власні кошти. Зеленський прилетів з Оману майже через добу після авіакатастрофи українського літака МАУ в Ірані.
13 лютого програма "Схеми: корупція в деталях" повідомила, що президент Володимир Зеленський повернувся з Оману в Київ тим же чартером, яким в Оман прилетів секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев. Під час поїздки Зеленського супроводжував його помічник Андрій Єрмак. ЗМІ припускали, що президент міг зустрічатись із представниками РФ. Таку версію в ОП заперечили та вирішили подати до суду на "Схеми". Саме після візиту разом із Зеленським до Омана Єрмак став главою його Офісу, замінивши там Богдана.
- У серпні 2020 року журналіст Юрій Бутусов назвав ім'я Андрія Єрмака серед тих чиновників, які могли бути причетні до зриву спецоперації щодо "вагнерівців". За словами журналіста, затримані 29 липня у Білорусі 33 члени ПВК "Вагнер" мали опинитися в Україні й постати перед судом за злочини, вчинені на Донбасі. Однак, за його словами, спецоперацію було зірвано через "крота" в Офісі президента, який злив інформацію про підготовку затримання росіянам. Журналіст натякнув, що цим "кротом" був Єрмак. На думку Бутусова, спецоперацію з найманцями Путіна відклали — щоб напередодні проголошення чергового перемир'я на сході України не сваритися з Кремлем.
У березні 2021 року в.о. глави ДБР Сухачов заявив, що відомство допитало Єрмака у справі "вагнерівців".
Цитати
Про війну: "Ми не будемо витрачати багато часу, якщо ми не побачимо з російської сторони бажання виконувати "Мінськ". Ми не будемо чекати роками, ми визначили обмежений час — ясність щодо мирного врегулювання має з'явитися у першій половині 2020 року. І безумовно, Україна зробить все, щоб добитися припинення війни і миру дипломатичним шляхом. Але ми, безумовно, маємо і "план Б", який полягає у тому, щоб збудувати стіну і жити далі".
Про помічника президента РФ Путіна Дмитра Козака: "Без діалогу з Козаком, не відбувся би обмін утримуваними особами, в ході якого в Україну повернулися українські моряки. Мені здається, він більше налаштований на діалог, і з тих питань, щодо яких я з ним комунікував, можу сказати, що у нас було конструктивне спілкування. Він більше налаштований на діалог, ніж Владислав Сурков".
Про Зеленського: "Якщо подивитися на розведення у Станиці Луганській та інші кроки, то всі вони дають обережну надію, що процес рухається. І рухається саме тому, що у президента Зеленського є чесне і відкрите бажання припинити війну".
Про федералізацію: "Ми точно ніколи не допустимо федералізації нашої країни. Ми точно ніколи не допустимо втрати наших територій. Ми точно хочемо припинити війну. Ми точно хочемо реінтегрувати Донбас в Україну. Ми точно хочемо, щоб Україна була єдина".
Про стосунки з США: "Ми ні на кого не робимо ставку. Ми розглядаємо Америку як одного з головних стратегічних партнерів. Тому що, якщо вийти на вулицю і запитати випадкових перехожих, кого ви вважаєте найбільш дружньою для України країною, більшість назвуть Сполучені Штати. Тому в рамках майбутнього офіційного візиту (Зеленського) в США ми хочемо розширити горизонти, і вивести українсько-американські відносини на новий рівень, щоб це була не тільки концентрація на політиці, але і на економіці, IT, сучасних технологіях".
Власність
Згідно з декларацією, у Єрмака є квартира в Києві площею 107.80 кв. м. Він користується нібито позиченим люксовим авто Toyota Camry 2015 року випуску.
Має цінні папери, 50% акцій ТОВ "Міжнародна правнича компанія", 10% у закритому акціонерному товаристві "ІНТЕРПРОМФІНАНС УКРАЇНА", 99% у ТОВ "ГАРНЕТ ІНТЕРНЕШНЛ МЕДІА ГРУП", 50% — у ТОВ "Міжнародна фармацевтична група", 100% — у ТОВ "ЕР ПІ АЙ", 50% — у ТОВ "ІНТЕРПРОМФІНАНС-БЕЗПЕКА".
151 тисячу гривень Єрмак отримав від зайняття підприємницькою діяльністю. Тисячу гривень склав дохід від відчуження цінних паперів та корпоративних прав. Понад сто тисяч гривень склала зарплата Єрмака в юридичній компанії.
Чиновник має готівкою 347 тисяч доларів, 50 тисяч євро. У банках він тримає досить мало грошей у національній валюті.
Нікого з членів родини Єрмак у декларації не вказав.